Czaszkogardlak - łagodny nowotwór mózgu

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Czaszkogardlak

Co to jest czaszkogardlak?

Czaszkogardlak jest łagodnym i częściowo torbielowatym nowotworem nabłonkowym, który rozwija się w okolicy siodła tureckiego (prawdopodobnie z nabłonka kieszonki Rathkego).

Czaszkogardlak – jakie są przyczyny czaszkogardlaka?

Tę wadę tworzą  embrionalne źródła kieszonki przysadki.

Eksperci uważają, że głównymi przyczynami czaszkogardlaka są:                               

 • wszelkiego rodzaju mutacje,
 • czynnik dziedziczny,
 • wpływ niekorzystnych czynników, zwłaszcza w pierwszych 14 tygodniach ciąży,
 • trucizny udarowe i toksyczne substancje, preparaty farmaceutyczne i promieniowanie,
 • wewnątrzmaciczne zakażenia,
 • ciężkie zatrucie krwi,
 • obecność u ciężarnej chorób rzewlekłych  takich jak: cukrzyca, niewydolność nerek, gruźlica 

Czaszkogardlak – jakie są objawy czaszkogardlaka?

W początkowych etapach zmiany mogą być pozbawione oznak  ale wraz z postępem procesu patologicznego zaczynają występować objawy:

 • różnych schorzeń endokrynologicznych, takich jak: moczówka prosta, niedoczynność tarczycy i zaburzenia czynności nadnerczy,u mężczyzn może zostać znacząco zmniejszone libido i rozwój zaburzenia wzwodu, a u kobiet mogą zaniknąć miesiączki
 • intensywne bóle głowy, którym zwykle towarzyszy rozpierający charakter i  nudności
 • zaburzenia widzenia pojawiają się z powodu kompresji nerwu wzrokowego
 • naruszenie neuropsychologiczne : otyłość, bulimia, spowolnienie psychoruchowe, apatia lub otępienia, brak emocji, nietrzymanie moczu i problemy z pamięcią;
 • wodogłowie , któremu towarzyszy ból głowy, zaburzenia widzenia lub obrzęk nerwu wzrokowego.

Czaszkogardlak – jak przebiega diagnostyka i leczenie czaszkogardlaka?

Obecnie diagnostyka nowotworu czaszkogarflaka opiera się głównie na badaniu metodą tomografii (CT) komputerowej i rezonansu magnetycznego (MRI). Angiografia przynosi informacje o położeniu naczynia, przez co jest pomocna przy planowaniu zabiegu operacyjnego. Konieczne jest także wykonanie badań hormonalnych. Ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań przedoperacyjnych.

Do znanych współczesnych technik stosowanych w terapii czaszkogardlaka zaliczamy:

 • radiochirurgia stereotaktyczna,
 • frakcjonowana radioterapia stereotaktyczna,
 • terapia techniką modulacji intensywności wiązki
 • radioterapia promieniem protonowym
 • brachyterapia wewnątrzjamowa

Specyficzne położenia nowotworu, powoduje, iż usunięcie czaszkogardlaka w niektórych przypadkach bywa bardzo trudne. Tylko całkowite wycięcie nowotworu prowadzi do wyleczenia a niestety nie zawsze jest możliwe. Niestety czaszkogardlaki usunięte częściowo zawsze nawracają.

Usunięcie guza bardzo często powoduje różne powikłania. Do najczęściej stwierdzanych powikłań pooperacyjnych należą: skurcz tętnicy, uraz perforujący naczyń mózgowych, silne drgawki, zaburzenia widzenia, zmniejszenie pola widzenia, osłabienie procesów pamięciowych, apatia, nadmierna senność oraz wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. U operowanych chorych wskazane jest kontrolne oznaczenie hormonów w czasie od 1 do 2 tygodni po operacji. W przypadku pojawienia się nieprawidłowych wyników konieczne jest  zmodyfikowanie leczenia.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa, neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski
Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.