Cytologia osadu moczu

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Co to jest cytologia osadu moczu?

Cytologia osadu moczu to prosty test, który jest niezwykle pomocny w diagnostyce chorób układu moczowego, szczególnie pęcherza. Jest to mikroskopowa ocena znajdującego się w moczu osadu komórkowego. Badanie można wykonać z próbki świeżego moczu a w razie koniecznosci z tzw. popłuczyn pęcherza moczowego (co daje większą dokładność). 

Kto powinien wykonać cytologię osadu moczu?

Główne wskazania do wykonania  cytologii osadu moczu to:

  • krwiomocz,
  • przewlekłe zapalenie dróg moczowych,
  • dolegliwości ze strony dróg moczowych,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • bóle pochodzące z układu moczowego,
  • narażenie na działanie czynników rakotwórczych (np. nałogowe palenie papierosów od wielu lat, co zwiększa ryzyko nowotworu pęcherza aż trzykrotnie!),
  • wiek powyżej 50 lat (zwłaszcza kobiety po menopauzie),
  • przebyty rak pęcherza moczowego (w celu wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy). 

Badanie cytologiczne osadu moczu - jak się przygotować?

Mocz do badania cytologicznego powinien być pobrany z porcji dziennej (do tego badania zupełnie nieprzydatny jest mocz „nocny”, który zwykle pobierany jest na badanie ogólne moczu), z tzw. „środkowego strumienia”, w miarę możliwości po wykonaniu kilku energicznych ruchów typu podskok czy przysiad lub kilkadziesiąt metrów marszu, w celu złuszczenia komórek nabłonka pęcherza.
Minimalna ilość moczu do badania to 30 ml.
Pojemnik z moczem, opisany imieniem i nazwiskiem powinien być dostarczony do Laboratorium w jak najkrótszym czasie (max do 1 godziny od pobrania moczu  ).
Pacjent nie musi być na czczo.
Kobiety powinny wykonać test co najmniej 3 dni po menstruacji.

W celu umówienia się na cytologie osadu moczu skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.