Cytologia osadu moczu

23 listopada ruszają darmowe szczepienia na grypę dla osób, które ukończyły 18 lat

Co to jest cytologia osadu moczu?

Cytologia osadu moczu to prosty test, który jest niezwykle pomocny w diagnostyce chorób układu moczowego, szczególnie pęcherza. Jest to mikroskopowa ocena znajdującego się w moczu osadu komórkowego. Badanie można wykonać z próbki świeżego moczu a w razie koniecznosci z tzw. popłuczyn pęcherza moczowego (co daje większą dokładność). 

Kto powinien wykonać cytologię osadu moczu?

Główne wskazania do wykonania  cytologii osadu moczu to:

  • krwiomocz,
  • przewlekłe zapalenie dróg moczowych,
  • dolegliwości ze strony dróg moczowych,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • bóle pochodzące z układu moczowego,
  • narażenie na działanie czynników rakotwórczych (np. nałogowe palenie papierosów od wielu lat, co zwiększa ryzyko nowotworu pęcherza aż trzykrotnie!),
  • wiek powyżej 50 lat (zwłaszcza kobiety po menopauzie),
  • przebyty rak pęcherza moczowego (w celu wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy). 

Badanie cytologiczne osadu moczu - jak się przygotować?

Mocz do badania cytologicznego powinien być pobrany z porcji dziennej (do tego badania zupełnie nieprzydatny jest mocz „nocny”, który zwykle pobierany jest na badanie ogólne moczu), z tzw. „środkowego strumienia”, w miarę możliwości po wykonaniu kilku energicznych ruchów typu podskok czy przysiad lub kilkadziesiąt metrów marszu, w celu złuszczenia komórek nabłonka pęcherza.
Minimalna ilość moczu do badania to 30 ml.
Pacjent nie musi być na czczo.
Kobiety powinny wykonać test co najmniej 3 dni po menstruacji.

Uwaga! Pobranie moczu musi nastąpić niezwłocznie przed utrwaleniem materiału do badania. Mocz oddawany jest na miejscu w przychodni i natychmiast utrwalany.

W celu umówienia się na cytologie osadu moczu skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.