Cytologia osadu moczu

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz dr n. med. Tomasz Kmieć, specjalista neurolog, neurolog dziecięcy. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Szanowni Pacjenci, W dniach od 1.07 do 24. 07.2020r. punkt pobrań czynny będzie w następujących dniach: WTOREK: 8.00 - 10:30, CZWARTEK: 8:00 - 10:30, PIĄTEK: 8.00- 10.30
Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Co to jest cytologia osadu moczu?

Cytologia osadu moczu to prosty test, który jest niezwykle pomocny w diagnostyce chorób układu moczowego, szczególnie pęcherza. Jest to mikroskopowa ocena znajdującego się w moczu osadu komórkowego. Badanie można wykonać z próbki świeżego moczu a w razie koniecznosci z tzw. popłuczyn pęcherza moczowego (co daje większą dokładność). 

Kto powinien wykonać cytologię osadu moczu?

Główne wskazania do wykonania  cytologii osadu moczu to:

  • krwiomocz,
  • przewlekłe zapalenie dróg moczowych,
  • dolegliwości ze strony dróg moczowych,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • bóle pochodzące z układu moczowego,
  • narażenie na działanie czynników rakotwórczych (np. nałogowe palenie papierosów od wielu lat, co zwiększa ryzyko nowotworu pęcherza aż trzykrotnie!),
  • wiek powyżej 50 lat (zwłaszcza kobiety po menopauzie),
  • przebyty rak pęcherza moczowego (w celu wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy). 

Badanie cytologiczne osadu moczu - jak się przygotować?

Mocz do badania cytologicznego powinien być pobrany z porcji dziennej (do tego badania zupełnie nieprzydatny jest mocz „nocny”, który zwykle pobierany jest na badanie ogólne moczu), z tzw. „środkowego strumienia”, w miarę możliwości po wykonaniu kilku energicznych ruchów typu podskok czy przysiad lub kilkadziesiąt metrów marszu, w celu złuszczenia komórek nabłonka pęcherza.
Minimalna ilość moczu do badania to 30 ml.
Pacjent nie musi być na czczo.
Kobiety powinny wykonać test co najmniej 3 dni po menstruacji.

Uwaga! Pobranie moczu musi nastąpić niezwłocznie przed utrwaleniem materiału do badania. Mocz oddawany jest na miejscu w przychodni i natychmiast utrwalany.

W celu umówienia się na cytologie osadu moczu skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.