Co to są przerzuty nowotworowe?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Przerzuty nowotworowe to ogniska nowotworowe, zlokalizowane w różnych miejscach ciała. Zbudowane są z tych samych komórek nowotworowych, co pierwotny guz nowotworowy. W obrazie mikroskopowym komórki nowotworowe guza przerzutowego w niczym nie różnią się od tych, które utworzyły pierwotne ognisko nowotworu.  Zdolność do przerzutów posiadają tylko nowotwory złośliwe.

Posiadają wiele wspólnych cech, takich jak np. te same mutacje genetyczne czy wytwarzanie identycznych białek. Obecność wielu odległych przerzutów jest wynikiem rozsianej choroby nowotworowej. Taki stan znacznie ogranicza wyleczenie, jednak dostępne są metody terapeutyczne dla pacjentów z nowotworami przerzutowymi. Ich podstawowym zadaniem jest kontrola wzrostu nowotworu i łagodzenie objawów choroby. Niekiedy pomagają przedłużyć życie pacjenta.

Jak rozprzestrzeniają się nowotwóry złośliwe i gdzie lokalizują się przerzuty?

Proces rozwoju nowotworu złośliwego obejmuje zazwyczaj kilka etapów.

Pierwszy z  nich polega na naciekaniu okolicznej zdrowej tkanki przez komórki nowotworowe. Następnie przedostają się one do najmniejszych naczyń chłonnych w okolicy guza i migrują do najbliższych węzłów chłonnych.

Komórki nowotworowe mogą na tym etapie naciekać również naczynia krwionośne i wraz z prądem krwi zostać biernie przeniesione po całym organizmie. Zatrzymują się one dopiero w drobnych naczyniach włosowatych w odległych miejscach ciała, po czym przedostają się z nich do różnych narządów, intensywnie się dzielą i tworzą. Na tym etapie dochodzi zazwyczaj do ujawnienia przerzutów w badaniach obrazowych. Do wykrywania przerzutów wykorzystywane są głównie następujące badania:

  • tomografia komputerowa (TK)

  • rezonans magnetyczny (MR)

  • pozytonowa tomografia komputerowa (PET)

Najczęstsze miejsca guzów przerzutowych ze względu na rodzaj nowotworu:

Przerzuty nowotworowe – jak są leczenie przerzuty nowotworowe?

Do leczenia nowotworów przerzutowych wykorzystywane są różne metody terapeutyczne, do których należą:

  • leczenie systemowe( chemioterapia, leczenie hormonalne, terapia celowana)

  • leczenie chirurgiczne i radioterapia

  • leczenie skojarzone

Rodzaj zastosowanego leczenia zależy od rodzaju nowotworu, wielkości i lokalizacji ognisk przerzutowych. Istotną informację stanowi liczba przerzutów nowotworowych oraz wiek i stan ogólny pacjenta. Pod uwagę bierze się również techniki terapeutyczne wykorzystane u chorego w przeszłości.

 

W celu umówienia się na konsultację z onkologiem skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010