Co to są przerzuty nowotworowe?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Przerzuty nowotworowe

Przerzuty nowotworowe to ogniska nowotworowe, zlokalizowane w różnych miejscach ciała. Zbudowane są z tych samych komórek nowotworowych, co pierwotny guz nowotworowy. W obrazie mikroskopowym komórki nowotworowe guza przerzutowego w niczym nie różnią się od tych, które utworzyły pierwotne ognisko nowotworu.  Zdolność do przerzutów posiadają tylko nowotwory złośliwe.
Posiadają wiele wspólnych cech, takich jak np. te same mutacje genetyczne czy wytwarzanie identycznych białek. Obecność wielu odległych przerzutów jest wynikiem rozsianej choroby nowotworowej. Taki stan znacznie ogranicza wyleczenie, jednak dostępne są metody terapeutyczne dla pacjentów z nowotworami przerzutowymi. Ich podstawowym zadaniem jest kontrola wzrostu nowotworu i łagodzenie objawów choroby. Niekiedy pomagają przedłużyć życie pacjenta.

Jak rozprzestrzeniają się nowotwóry złośliwe i gdzie lokalizują się przerzuty?

Proces rozwoju nowotworu złośliwego obejmuje zazwyczaj kilka etapów.
Pierwszy z  nich polega na naciekaniu okolicznej zdrowej tkanki przez komórki nowotworowe. Następnie przedostają się one do najmniejszych naczyń chłonnych w okolicy guza i migrują do najbliższych węzłów chłonnych.
Komórki nowotworowe mogą na tym etapie naciekać również naczynia krwionośne i wraz z prądem krwi zostać biernie przeniesione po całym organizmie. Zatrzymują się one dopiero w drobnych naczyniach włosowatych w odległych miejscach ciała, po czym przedostają się z nich do różnych narządów, intensywnie się dzielą i tworzą. Na tym etapie dochodzi zazwyczaj do ujawnienia przerzutów w badaniach obrazowych. Do wykrywania przerzutów wykorzystywane są głównie następujące badania:

 • tomografia komputerowa (TK),
 • rezonans magnetyczny (MR),
 • pozytonowa tomografia komputerowa (PET).

Najczęstsze miejsca guzów przerzutowych ze względu na rodzaj nowotworu:

 • rak pęcherza moczowego – kości, wątroba, płuca,
 • rak piersi – kości, mózg, wątroba, płuca,
 • rak jelita grubego – wątroba, płuca, otrzewna,
 • rak nerki – nadnercza, kości, mózg, wątroba, płuca,
 • rak płuc – nadnercza, kości, mózg, wątroba, drugie płuco.

czerniak – kości, mózg, wątroba, płuca, skóra, mięśnie

 • rak jajnika – wątroba, płuca, otrzewna,
 • rak trzustki – wątroba, płuca, otrzewna,
 • rak gruczołu krokowego (prostaty) – nadnercza, kości, wątroba, płuca,
 • rak żołądka – wątroba, płuca, otrzewna,
 • rak tarczycy – kości, wątroba, płuca,
 • rak macicy – kości, wątroba, płuca, otrzewna, pochwa.

Przerzuty nowotworowe – jak są leczenie przerzuty nowotworowe?

Do leczenia nowotworów przerzutowych wykorzystywane są różne metody terapeutyczne, do których należą:

 • leczenie systemowe( chemioterapia, leczenie hormonalne, terapia celowana),
 • leczenie chirurgiczne i radioterapia,
 • leczenie skojarzone.

Rodzaj zastosowanego leczenia zależy od rodzaju nowotworu, wielkości i lokalizacji ognisk przerzutowych. Istotną informację stanowi liczba przerzutów nowotworowych oraz wiek i stan ogólny pacjenta. Pod uwagę bierze się również techniki terapeutyczne wykorzystane u chorego w przeszłości.

W celu umówienia się na konsultację z onkologiem skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.