Co to są choroby rozrostowe układu krążenia?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Choroby rozrostowe układu krążeniaCo to są choroby rozrostowe układu krążenia?

Schorzenia określane w medycynie mianem jako choroby rozrostowe układu krążenia to grupa nowotworów atakujących krew lub struktury odpowiedzialne za jej wytwarzanie. Mimo że mogą pojawić się niezależnie od wieku pacjenta to najczęściej diagnozuje się je u dzieci i młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia.

Jakie są choroby rozrostowe układu krążenia?

Do chorób rozrostowych układu krążenia medycyna zalicza przede wszystkim:

  • białaczkę (limfatyczną, szpikową, megaloblastyczną),
  • chłoniaki,
  • szpiczaki mnogie.
  • Szacuje się, że stanowią one blisko 50 proc. wszystkich nowotworów u dzieci i młodzieży.

Co to są maski nowotworowe?

Tym, co odróżnia choroby rozrostowe układu krążenia od klasycznego przebiegu nowotworu krwi, któremu najczęściej towarzyszą nawracające infekcje, osłabienie, anemia czy gorączka są tzw. maski nowotworowe. Oznacza to, że pierwotna choroba zaczyna ukrywać się pod zupełnie innym schorzeniem znacznie utrudniając postawienie prawidłowej diagnozy. Medycyna wyróżnia cztery typy masek:

  • aplastyczną - charakteryzuje się on objawami typowymi dla ostrej postaci anemii aplastycznej,
  • reumatyczną - zmiany chorobowe skupione i dolegliwości skupiają się przede wszystkim w obrębie układu kostnego i stawów,
  • małopłytkową - cechuje się znacznym obniżeniem liczby płytek krwi,
  • infekcyjną - prowadzącą do powiększenia węzłów chłonnych, przez co bardzo często wiąże się je z klasycznym infekcyjnym, zapaleniem węzłów chłonnych.

 

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Anna Ejduk

lek. med. Anna Ejduk
Specjalizacja lekarza: 
Hematologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.