Co powoduje zapalenie brodawki sutkowej?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Jaką chorobą jest zapalenie brodawki sutkowej?

Zapalenie brovdawki sutkowej jest przykłavdem niepołogowego zapalenia piersi. W większości przypadków zapalenie brodawki sutkowej jest wywołane infekcją gronkowcem złocistym. Skąd się bierze na kobiecej piersi? Przenosi się z jamy ustnej noworodka, który bakterie otrzymał od mamy lub personelu medycznego jeszcze w szpitalu. Drobnoustroje wnikają przez uszkodzenia i pęknięcia w brodawce sutkowej do organizmu matki. Docierają do naczyń chłonnych i gruczołu mlecznego, a także kanalików mlecznych. Tak rozwija się zapalenie piersi.

Inną przyczyną zapalenia brodawki sutkowej jest zastój pokarmu. Najczęściej zdarza się w pierwszych tygodniach karmienia, ponieważ mleko produkowane jest w dużych ilościach, a niedostateczne karmienie lub nieodciąganie powoduje jego zastój.

Co sprzyja zapaleniu brodawki sutkowej?

  • ucisk piersi przez źle dobrany biustonosz,

  • nieregularne karmienie,

  • nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi,

  • zbyt duża ilość wytwarzanego pokarmu,

  • nieprawidłowa higiena piersi,

  • stres,

  • przemęczenie,

  • niewyleczone stany zapalne.

Jak przebiega leczenie zapalenia brodawki sutkowej?

Leczenie zapalenia brodawki sutkowej przeprowadzane jest za pomocą antybiotykoterapii doustnej. Najlepsze efekty przynosi leczenie celowane, skierowane przeciwko konkretnemu patogenowi, który został określony w posiewie mikrobiologicznym. Wspomagająco stosuje się hamowanie wydzielania mleka u kobiet karmiących, poprzez obniżenie poziomu prolaktyny w organizmie.

Miejscową ulgę przynosi kobietom delikatne ochładzanie gruczołu piersiowego, na przykład poprzez okłady z kostek lodu umieszczonych w delikatnym i miękkim ręczniku. Stosowanie leków przeciwzapalnych u kobiet karmiących musi być ograniczane do preparatów, które nie zawierają salicylanów ( aspiryny, polopiryny), które przenikają do mleka i mogą być przyczyną groźnych powikłań u dziecka. Aby nie dopuścić do nawrotu choroby u matek w okresie laktacji, po wyleczeniu ważna jest edukacja pacjentki i konsultacja z położną, która wyjaśni jak powinien przebiegać prawidłowy proces karmienia i pielęgnacja brodawek sutkowych.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.