Co to jest Zespół Vernera i Morrisona (VIPoma)?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak trzustkiJaką chorobą jest zespół Vernera Morrisona (VIPoma)?

Guz wydzielający VIP (VIPoma, Zespół Vernera i Morrisona) jest rzadkim guzem neuroendokrynnym trzustki. Najczęściej lokalizuje się w ogonie trzustki (90%). Guz może się również wywodzić z nadnerczy, przestrzeni zaotrzewnowej, śródpiersia, płuc i jelita cienkiego. Część guzów zlokalizowanych poza trzustką pochodzi z układu nerwowego.
Połowę przypadków stanowią guzy złośliwe z przerzutami przede wszystkim do wątroby. W około 8,4% są objawem zespołu gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 1 (MEN-1). Większość VIPoma oprócz VIP wydziela również gastrynę, neurotensyny, PP, żołądkowy peptyd jelitowy.

Vipoma – jakie są objawy zespołu Vernera i Morrisona?

W przypadku wystąpienia VIPomy
wodniste biegunki, które są bardzo obfite i osiągają objętość do 20 litrów na dobę. Biegunki nie zmniejszają się pod wpływem głodzenia, i mogą mieć charakter stały lub występują ciągle,
biegunki doprowadzają do odwodnienia, hipokaliemii i hipo- lub achlorhydrii, które to zaburzenia doprowadzają z kolei do osłabienia (astenia), zaburzeń rytmu serca i kwasicy metabolicznej.

inne spotykane rzadziej objawy:

  • cukrzyca,
  • hiperkalcemia,
  • rumień skóry wywołany bezpośrednim wazodilatacyjnym działaniem VIP na naczynia krwionośne.

Vipoma – jak przebiega leczenie zespołu Vernera i Morrisona?

W leczeniu guza wydzielającego VIP stosowane są:

  • leczenie doprowadzające do zmniejszenia liczby przerzutów,
  • selektywna embolizacja lub chemoembolizacja,
  • radioablacja,
  • terapia izotopowa.

Przed leczeniem operacyjnym stosuje się leczenie objawowe w oparciu o diazoksyd lub streptozotocynę.
Chemioterapia jest nieskuteczna.

 

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologa, neurochirurga, radiologa i onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

 

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski
Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

lek. med. Aneta Fiderkiewicz

lek. med. Aneta Fiderkiewicz
Specjalizacja lekarza: 
Endokrynologia

lek. med. Mateusz Spałek

lek. med. Mateusz Spałek
Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia

dr n. med. Małgorzata Czetwertyńska

dr n. med. Małgorzata Czetwertyńska
Specjalizacja lekarza: 
Endokrynologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.