Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz282018

28 Wrz 2018

Co to jest zapalenie cewki moczowej?

Co to jest zapalenie cewki moczowej i jakie są jego przyczyny?

Cewka moczowa, będąca końcowym odcinkiem dróg moczowych, jest elastycznym przewodem, którym mocz odpływa z pęcherza moczowego na zewnątrz. Jest krótka u kobiety, natomiast znacznie dłuższa u mężczyzny. Zewnętrzne ujście cewki moczowej u kobiety znajduje się do przodu od pochwy, a u mężczyzny na szczycie członka.
Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny błony śluzowej cewki moczowej wywołany zakażeniem różnymi drobnoustrojami. Praktycznie we wszystkich przypadkach jest to choroba przenoszona drogą kontaktów płciowych. Zapalenie cewki moczowej jest najczęstszą z chorób przenoszonych w trakcie kontaktów seksualnych. Tylko w pojedynczych przypadkach zapalenia cewki moczowej przyczyna jest inna, np. wskutek wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego (częściej w przypadku cewników lateksowych niż silikonowych), wprowadzania do cewki moczowej ciał obcych (np. dzieci, osoby z zaburzeniami rozwoju umysłowego) lub jako powikłanie zakażenia układu moczowego.
W zależności od przyczyny wywołującej zapalenie cewki moczowej dzieli się na dwie kategorie:

  • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej: przyczyną jest bakteria – dwoinka rzeżączki,
  • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej: przyczyną są najczęściej chlamydie, rzadziej mykoplazmy, rzęsistek pochwowy.

Jakie są objawy zapalenia cewki moczowej?

U niemal 50 proc. osób z zapaleniem cewki moczowej dolegliwości nie występują. U pozostałych osób pierwsze objawy pojawiają się do 2 tygodni od kontaktu z chorym partnerem. Objawy ogólne zapalenia cewki moczowej – złe samopoczucie, gorączka, nudności, wymioty nie występują prawie nigdy.
Pacjenci cierpiący na zapalenie cewki moczowej skarżą się na:

  • ból podczas oddawania moczu, szczególnie dokuczliwy podczas porannego oddawaniu moczu,
  • uczucie swędzenia lub pieczenia cewki moczowej, które jest obecne podczas oddawania moczu i między mikcjami,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • częste oddawanie moczu (częstomocz),
  • rzadko spotykany ropny wyciek z cewki moczowej, zdarza się, że wyciek podbarwiony jest krwią (objaw ten jest rzadko zgłaszany przez pacjentów.; związane jest to z faktem, że wyciek
  • następuje podczas masowania cewki moczowej),
  • u kobiet ważnym objawem jest zwiększenie ilości wydzielimy pochwowej, bądź pojawienie się upławów z pochwy.

Bezobjawowe zapalenie cewki moczowej może prowadzić do groźnych następstw. U kobiet szczególnie niebezpieczne jest zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). Konsekwencją takiego zapalenia bywa powstanie zrostów w jajowodach, co może prowadzić do niepłodności. Powikłaniami zakażenia u mężczyzn są: zwężenie cewki moczowej, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie najądrza oraz niepłodność.

Jak przebiega leczenie zapalenia cewki moczowej?

Leczenie zapalenia cewki moczowej opiera się na leczeniu czynników przyczyniających się do występowania zakażeń lub ich usunięciu w sposób niefarmakologiczny. Właściwym postępowaniem będzie np. usunięcie przeszkód w odpływie moczu, czyli tak zwane usunięcie kamieni nerkowych, czy korekcja chirurgiczna wad układu moczowego. W zakażeniach wstępujących potrzebna będzie właściwa antybiotykoterapia. Ambulatoryjnie najczęściej stosuje się szerokowidmowe antybiotyki. U chorych hospitalizowanych oraz u chorych z nawrotem zakażenia wykonuje się posiew moczu. Hodowla drobnoustroju z moczu pozwala określić, jaka bakteria spowodowała zakażenie. Wykonuje się też antybiogram, który pozwala określić, na jaki antybiotyk bakteria jest wrażliwa.
Czasem, by zidentyfikować czynnik zakaźny, wykonuje się badania antygenów drobnoustrojów lub DNA drobnoustroju. Aby skuteczniej z nim walczyć, należy stosować odpowiednie leki. Objawowe leczenie ostrych zakażeń polega na leżeniu w łóżku, obfitej podaży płynów i częstym oddawaniu moczu. W bolesnym zapaleniu cewki moczowej stosuje się też leczenie przeciwbólowe. Należy unikać oziębienia nóg, zawilgocenia bielizny. Zapalenie cewki moczowej leczy się także za pomocą leków bakteriobójczych i moczopędnych, nasiadówek, noszenia ciepłej bielizny. Jeśli chory zaniedba powstały stan zapalny, może on przechodzić dalej, obejmując miedniczki nerkowe i nerki, być źródłem septycznego zakażenia ogólnoustrojowego lub spowodować mocznicę.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny