Co to jest wodobrzusze nowotworowe?

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu "Profilaktyka 40 plus". Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy.
Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00. Punkt pobrań będzie zamknięty.
UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Wodobrzusze nowotworoweCo to jest wodobrzusze?

Nazwa przypadłości którą jest wodobrzusze wstępnie wyjaśnia, na czym ona polega, ale nie robi tego do końca wyczerpująco, bo to nie woda, tylko płyn surowiczy, który gromadzi się nie w brzuchu, ale w jamie otrzewnowej. Owa jama to przestrzeń pomiędzy otrzewną ścienną, wyściełającą od wewnątrz jamę brzuszną, a otrzewną trzewną, otaczającą narządy wewnętrzne. Płyn surowiczy jest w jamie otrzewnowej obecny zawsze, ponieważ odpowiedzialny jest za zwilżanie jej ścian, ale u zdrowego człowieka jego produkcja i wchłanianie są do siebie dostosowane, więc nie ma zagrożenia, że wytworzy się nadmiar. Istnieje jednak szereg chorób i stanów, które upośledzają mechanizm dostosowawczy. Do nadprodukcji płynu surowiczego dochodzi:

  • w wyniku powikłań nadciśnienia w układzie wrotnym wątroby,
  • w przypadku gdy występują zmiany nowotworowe w obrębie jamy brzusznej.

Przy jakich nowotworach występuje wodobrzusze?

Przypadłość którą jest wodobrzusze nowotworowe pojawia się u co najmniej połowy pacjentów z nowotworami w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy. Powszechny jest w przypadku gdy występuje:

  • rak błony śluzowej trzonu macicy,
  • rak jajnika,
  • rak wątroby,
  • rak jelita grubego,
  • rak żołądka,
  • rak trzustki.

Nieco rzadziej spotykane jest przy:

  • nowotworach prostaty,
  • czerniaku złośliwym.

Jak leczy się wodobrzusze nowotworowe?

Wodobrzusze nowotworowe leczy się zachowawczo i operacyjnie. Podstawową metodą jest terapia za pomocą leków moczopędnych. Odwodnienie organizmu powoduje powrót płynu z jamy otrzewnej do łożyska naczyniowego i pozwala na usunięcie go przez nerki. Chorym podaje się również preparaty z albuminami, co zmniejsza przesiąkanie płynu surowiczego do jamy otrzewnej.
Jeśli sposoby te nie przynoszą rezultatów, można doraźnie pomóc choremu, wykonując nakłucie otrzewnej i odciągając płyn. Zabieg ten jest stosunkowo prosty. Przeprowadza się go ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Ponieważ musi być dość często powtarzany, popularność zdobywa obecnie procedura wszczepienia cewnika przez powłoki ciała. Pozwala on na usuwanie płynu przez długi okres.
Jeśli wodobrzusze nowotworowe nawraca, a istniejący proces chorobowy nie daje nadziei na cofnięcie się tego objawu, w niektórych sytuacjach wskazane jest wytworzenie obniżających ciśnienie wrotne zespoleń naczyń wrotnych z żyłami układowymi albo wykonanie zespolenia otrzewnowo-żylnego (przez które płyn puchlinowy odpływa z jamy brzusznej).

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.