Co to jest wodobrzusze nowotworowe?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Wodobrzusze nowotworowe

Co to jest wodobrzusze?

Nazwa przypadłości którą jest wodobrzusze wstępnie wyjaśnia, na czym ona polega, ale nie robi tego do końca wyczerpująco, bo to nie woda, tylko płyn surowiczy, który gromadzi się nie w brzuchu, ale w jamie otrzewnowej. Owa jama to przestrzeń pomiędzy otrzewną ścienną, wyściełającą od wewnątrz jamę brzuszną, a otrzewną trzewną, otaczającą narządy wewnętrzne. Płyn surowiczy jest w jamie otrzewnowej obecny zawsze, ponieważ odpowiedzialny jest za zwilżanie jej ścian, ale u zdrowego człowieka jego produkcja i wchłanianie są do siebie dostosowane, więc nie ma zagrożenia, że wytworzy się nadmiar. Istnieje jednak szereg chorób i stanów, które upośledzają mechanizm dostosowawczy. Do nadprodukcji płynu surowiczego dochodzi:

  • w wyniku powikłań nadciśnienia w układzie wrotnym wątroby,

  • w przypadku gdy występują zmiany nowotworowe w obrębie jamy brzusznej.

Przy jakich nowotworach występuje wodobrzusze?

Przypadłość którą jest wodobrzusze nowotworowe pojawia się u co najmniej połowy pacjentów z nowotworami w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy. Powszechny jest w przypadku gdy występuje:

  • rak błony śluzowej trzonu macicy,

  • rak jajnika,

  • rak wątroby,

  • rak jelita grubego,

  • rak żołądka,

  • rak trzustki.

Nieco rzadziej spotykane jest przy:

  • nowotworach prostaty,

  • czerniaku złośliwym.

Jak leczy się wodobrzusze nowotworowe?

Wodobrzusze nowotworowe leczy się zachowawczo i operacyjnie. Podstawową metodą jest terapia za pomocą leków moczopędnych. Odwodnienie organizmu powoduje powrót płynu z jamy otrzewnej do łożyska naczyniowego i pozwala na usunięcie go przez nerki. Chorym podaje się również preparaty z albuminami, co zmniejsza przesiąkanie płynu surowiczego do jamy otrzewnej.

Jeśli sposoby te nie przynoszą rezultatów, można doraźnie pomóc choremu, wykonując nakłucie otrzewnej i odciągając płyn. Zabieg ten jest stosunkowo prosty. Przeprowadza się go ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Ponieważ musi być dość często powtarzany, popularność zdobywa obecnie procedura wszczepienia cewnika przez powłoki ciała. Pozwala on na usuwanie płynu przez długi okres.

Jeśli wodobrzusze nowotworowe nawraca, a istniejący proces chorobowy nie daje nadziei na cofnięcie się tego objawu, w niektórych sytuacjach wskazane jest wytworzenie obniżających ciśnienie wrotne zespoleń naczyń wrotnych z żyłami układowymi albo wykonanie zespolenia otrzewnowo-żylnego (przez które płyn puchlinowy odpływa z jamy brzusznej).

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.