Co jest przyczyną śluzu i krwi w stolcu?

Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Śluz i krew w stolcuŚluz w kale nigdy nie jest objawem, który powinien być lekceważony. Jednak nie zawsze śluz w kale może być zapowiedzią choroby. Dlatego zanim zgłosimy się do lekarza należy obserwować przede wszystkim rytm wypróżnień i moment, kiedy śluz w kale się pojawił. Ważne jest także to czy istnieją inne objawy. Jednak w każdym wypadku istotny jest czas interwencji lekarza.
Inaczej jest już kiedy pojawia się krew w stolcu. Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym.

Jakie są przyczyny śluzu w kale?

Na zwiększoną obecność śluzu w stolcu mają wpływ przede wszystkim chorobyukładu pokarmowego, gdyż bardzo duża ilość śluzu jest produkowana w jelicie grubym. Do chorób zwiększających ilość śluzu w stolcu należą:

  • schorzenia infekcyjne – zarówno bakteryjne, jak i pierwotniakowe czy pasożytnicze,
  • niedrożność przewodu pokarmowego, o różnym pochodzeniu (nowotwór, zrosty pooperacyjne w jamie brzusznej, przepuklina, obecność ciała obcego),
  • zespół jelita drażliwego,
  • mukowiscydoza,
  • tzw. nieswoiste zapalenia jelit, czyli choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroby okolicy odbytu – m.in. owrzodzenia, guzki krwawnicze, przetoki, szczeliny odbytu,
  • nowotwory jelita grubego,
  • schorzenia prowadzące do upośledzonego wchłaniania pokarmów, m.in. nietolerancja laktozy, przewlekłe zapalenie trzustki, nietolerancja glutenu.

U kobiet częstą przyczyną konsultacji z lekarzem jest zaobserwowanie stolca pokrytego śluzem w przebiegu schorzeń ginekologicznych, do których należą infekcje intymne, zarówno w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, jak i waginozy bakteryjnej – schorzenia powodującego upławy o charakterystycznym, rybim zapachu.

Jakie są przyczyny krwi w kale?

Strzępy krwi, krew świeża, czarne kropki, czarna bądź smolista, krew utajona, intensywna – różnie może wyglądać kał z krwią. Jednak niezależnie od tego krew w stolcu zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza, który pomoże nam znaleźć źródło krwawienia. I wcale nie musi być nim rak jelita grubego, częściej źródłem są pękające hemoroidy, szczelina odbytu, zapalenie jelit czy infekcja bakteryjna układu pokarmowego. Dużo groźniejsza jest krew, której nie widać w kale, to tzw. krew utajona, która często towarzyszy zmianom nowotworowym jelita grubego, a wykrywana jest w trakcie testów. Szacuje się, że tylko u około 2 proc. pacjentów z rakiem jelita widoczna jest krew w kale.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie śluzu w stolcu lub krwi w stolcu nie jest leczeniem samego objawu. Leczy się przyczynę. Należy skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy przyczyny, którą może być poważna choroba (np: rak jelita grubego) i zastosowania odpowiedniego leczenia.
Należy pamiętać, że leczenie domowymi sposobami niezawsze przyniesię oczekiwany skutek.
 

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa, chirurga, proktologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

 

Źródła:
wylecz.to/uklad-pokarmowy/sluz-w-kale-co-jest-przyczyna-sluzu-w-stolcy/
medme.pl/artykuly/krew-w-kale-u-dzieci-i-doroslych-przyczyny-objawy-i-leczenie,67472.html

lek. med. Alina Borowska

lek. med. Alina Borowska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Agnieszka Witomska

lek. med. Agnieszka Witomska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.