Co to jest próba tężyczkowa?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Próba tężyczkowaCo to jest próba tężyczkowa?

Próba tężyczkowa nazywana jest również próbą ischemiczną jest jednym z rodzajów badania EMG (elektromiografia). Przed próbą tężyczkową pacjent powinien odstawić przyjmowane suplementy (minimum na 4 dni). Przeciwwskazaniem wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jak przygotować się do próby tężyczkowej?

Bezpośrednim przygotowaniem do próby tężyczkowej jest umożliwienie łatwego i wygodnego dostępu do całej kończyny górnej. Pacjent winien poinformować lekarza neurologa o wszelkich przebytych zabiegach czy urazach w obrębie kończyny górnej (przebyte złamania, przetoki, stan po mastektomii).

Jak przebiega próba tężyczkowa?

Badanie, którym jest próba tężyczkowa przeprowadzamy w pozycji leżącej. Na ramieniu założona jest opaska uciskowa, na nadgarstku opaska uziemiająca, między kciukiem a palcem wskazującym elektroda igłowa. Umieszczenie jednorazowej elektrody następuje poprzez krótkie nakłucie (nie jest to żadna forma zastrzyku). Dzięki elektrodzie mogą być zarejestrowane potencjały charakterystyczne dla tężyczki.
Sama próba tężyczkowa trwa do 15 min., przez 10 min. napompowana jest opaska uciskowa (odczucie odrętwienia ręki), w ostatnich 2 min. Pacjent się hiperwentyluje (głębokie wdechy i wydechy). Po tym czasie zwolniony zostaje ucisk opaski. Po zwolnieniu ucisku obserwowane i rejestrowane są możliwe wieloiglicowe potencjały charakterystyczne dla tężyczki. Po czasie 5 min. obserwacji elektroda zostaje usunięta. Lekarz neurolog od razu powie jaki jest wynik badania gdyż jest on dostępny bezpośrednio po jego wykonaniu.

Gdzie zrobić badanie EMG - próba tężyczkowa?

Badanie próby tężyczkowej można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna. Wykonuje je lekarz neurolog.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola

Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola
Specjalizacja lekarza: 
Neurologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.