Co jeść a czego unikać mając depresję?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Dieta w depresji

Dieta w depresji jest przez wielu uważana za mało ważną, mimo że współcześnie nikt nie podważa, iż wiele chorób i zaburzeń fizycznych jest powiązanych ze sposobem odżywiania i niedoborem lub nadmiarem poszczególnych składników żywności. Oczywiście dieta nie jest jedyną przyczyną depresji ani jedynym czynnikiem, który jest w stanie ją wyleczyć, jednak zdiagnozowanie niedoborów pokarmowych i zastosowanie odpowiedniego sposobu odżywiania wspierającego układ nerwowy może być bardzo pomocne i wspierać psychoterapię i farmakologię. Depresja objawia się zaburzeniami nastroju, negatywnymi myślami, uczuciem smutku, niepokoju, lękiem, zaburzeniami snu, spadkiem apetytu i zmniejszonym zainteresowaniem aktywnościami dotychczas sprawiającymi przyjemność, a także spadkiem koncentracji i zdolności poznawczych. Z depresją powiązany jest zbyt niski poziom neuroprzekaźników w organizmie – serotoniny, dopaminy, noradrenaliny i GABA. Obecnie na świecie na depresję choruje 5-11 procent osób dorosłych, a z biegiem lat częstość występowania tego zaburzenia wzrasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju środki farmakologiczne oraz psychoterapię, które często nie przynoszą pożądanego rezultatu. Stąd wzrastające zainteresowanie alternatywnymi metodami leczenia depresji, w tym dietoterapią. Coraz częściej w publikacjach naukowych podkreśla się rolę diety w depresji – ubogą w witaminy i składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe omega-3, a obfitującą w cukier i tłuszcze trans. Od kilku dziesięcioleci wiadomo, że spożycie produktów spożywczych wpływa na nastrój, a to, w jakim jesteśmy nastroju, oddziałuje na wybory żywieniowe.

Co jeść?

Poniżej przedstawiamy czego należy unikać w dicie a co do niej włączyć w depresji:

  • jak najmniej węglowodanów, a w szczególności żadnych zbóż, które na wiele sposób sprzyjają depresji,

  • jak najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 ryby, owoce morza,

  • unikaj przemysłowych olei z nasion nie jedz olei: rzepakowego, słonecznikowego, arachidowego, sojowego i podobnych – są najczęściej utlenione i wywołują stany zapalne,

  • więcej witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku, magnezu, selenu i chromu najlepsze ich źródła to mięso i warzywa,

  • więcej tryptofanu, aminokwasu z którego produkujemy serotoninę – jedz mięso, ryby, jajka badania jasno pokazują, że kobiety unikające czerwonego mięsa chorują częściej na depresję (źródło),

  • mało nabiału (albo w ogóle) – nabiał powoduje wielkie skoki insuliny, niszczy jelita i działa prozapalnie,

  • zdrowy styl życia umiarkowany wysiłek, ekspozycja na słońce (witamina D), wystarczająco dużo snu (braki snu skutkują negatywnym myśleniem – źródło), mało stresu,

  • dużo probiotyków i prebiotyków kefir (najlepiej wodny), kiszonki, dużo zróżnicowanych warzyw,

  • głoduj od czasu do czasu głodówki znacznie lepiej redukują stres oksydacyjny niż najlepsze przeciwutleniacze,

  • suplementacja może przydać się suplementacja tłuszczów omega-3 oraz witamin: A, D, E i K2.

Gdzie jest dobry dietetyk?

Ośrodków zdrowia i prywatnych gabinetów jest wiele gdzie przyjmuje jakiś dietetyk. Każdy szuka dobrego specjalisty. Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest jednym z takich miejsc gdzie jest Poradnia Dietetyczna, w której przyjmują bardzo dobrzy specjaliści w dziedzinie dietetyki.

 

W celu umówienia się na konsultację u dietetyka skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub797581010

 

W artykule wykorzystane zostały materiały pochodzące z: poradnikzdrowie.pl, paleosmak.pl

dr n. med. Krzysztof Tambor

dr n. med. Krzysztof Tambor
Specjalizacja lekarza: 
Dietetyka

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.