Choroba Bowena - przyczyny, objawy, leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Choroba BowenaJaką chorobą jest choroba bowena?

Choroba Bowena jest jedną z postaci raka przedinwazyjnego – pojęcie to oznacza, iż komórki nowotworowe nie przekraczają błony podstawnej naskórka i nie wykazują inwazji głębiej leżących tkanek. Należy jednak zaznaczyć, iż obecność raka przedinwazyjnego, wiąże się z ryzykiem jego progresji w postać inwazyjną, w którym komórki nowotworowe zajmują błonę podstawną naskórka i naciekają obszary skóry właściwej.
Dla choroby Bowena (zwanej rakiem kolczystokomórkowym in situ) prawdopodobieństwo przejścia w inwazyjnego raka kolczystokomórkowego szacuje się na ok. 3%. Natomiast dla erytroplazji Queyrata ryzyko to jest większe i stanowi ok. 10%. Choroba Bowena występuje zwykle u osób powyżej 60 roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba charakteryzuje się wieloletnim, łagodnym przebiegiem.

Choroba Bowena – jakie są przyczyny występowania choroby Bowena?

Ryzyko rozwoju choroby Bowena zwiększają:

 • przewlekła ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
 • długotrwały kontakt z substancjami rakotwórczymi (zwłaszcza z arsenem),
 • infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (zwłaszcza HPV-16),
 • immunosupresja,
 • przewlekłe choroby skóry.

Choroba Bowena – jakie są objawy choroby Bowena?

W chorobie Bowena występują następujące objawy:

 • zmiany na skórze mają charakter rumieniowy,
 • zmiany skórne pokryte są przez strupy,
 • brzegi zmian są nieregularne,
 • można wyraźnie odróżnić skórę zmienioną od zdrowej,
 • zamiany występują pojedynczo lub mnogo,
 • powierzchnia zmian ma tendencję do złuszczania,
 • zdarza się występowanie owrzodzeń w obrębie zmian,
 • środkowa część zmian bywa popękana, barwnikowa lub brodawkowata,
 • najczęściej zmiany są delikatnie wypukłe.

Choroba Bowena – jak wygląda diagnostyka i leczenie choroby Bowena?

Skutecznymi metodami leczenia choroby Bowena są krioterapia, laseroterapia, chirurgiczne usunięcie zmiany, stosowanie maści 5% z 5 – fluorouracylem lub imikwimodem oraz terapia fotodynamiczna.
Jeśli chodzi o krioterapię, to polega ona na niszczeniu zmienionych tkanek za pomocą niskich temperatur. Po nałożeniu na zmiany ciekłego azotu dochodzi do bezpośredniego uszkodzenia komórek w obrębie zmiany chorobowej. Z kolei laseroterapia wykorzystuje laser CO2. Natomiast terapia fotodynamiczna polega na naświetlaniu chorego obszaru skóry, która została wcześniej potraktowana środkiem fotouczulającym. Oprócz wyłyżeczkowania z elektrokoagulacją skuteczne jest także zastosowanie radioterapii.
W celu postawienia diagnozy, lekarz zleca wykonanie badania dermatoskopowego oraz histopatologicznego, a czasami potrzebne okazuje się też badanie wiruoslogiczne. Aby nie doszło do rozwoju choroby, warto na bieżąco obserwować wszelkie pojawiające się na skórze zmiany, aby móc w porę zainterweniować.

W celu umówienia się na konsultację u chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.