Brachyterapia w leczeniu raka piersi

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

brachyterapia piersiCo to jest brachyterapia?

Brachyterapia to jedna z metod radioterapii nowotworów. Dzięki niej leczenie trwa krócej, ryzyko powikłań jest małe, a pacjent szybko wraca do aktywności po terapii. Jednak co najważniejsze - brachyterapia sprawdza się w leczeniu najczęściej występujących rodzajów nowotworów, takich jak, m.in. rak szyjki macicy, piersi czy prostaty. Sprawdź, na czym polega brachyterapia.

Czy brachyterapia ma zastosowanie w leczeniu nowotworów piersi?

W przypadku leczenia raka piersi, brachyterapia ma bardzo duże zastosowanie. Jest stosowana zarówno jako element leczenia radykalnego, a także jako metoda paliatywna. W leczeniu radykalnym jest traktowana głównie jako leczenie uzupełniające operacji oszczędzającej pierś. Czasami brachyterapia jest stosowana łącznie z innym rodzajem radioterapii, teleradioterapią (źródło promieniowania znajduje się w pewnej odległości od tkanki), wtedy najczęściej tylko raz wykonuje się brachyterapię. Jeśli stosowana jest tylko brachyterapia, to konieczne są 4-5 dni leczenia. Czasami dodatkowo stosuje się hipertermię (nagrzewanie guza). Brachyterapia jest też stosowana w leczeniu paliatywnym przy miejscowej wznowie nowotworu po mastektomii w skojarzeniu z innymi sposobami terapii. Ten rodzaj radioterapii jest też używany przy guzach zaawansowanych jako uzupełniająca metoda leczenia po mastektomii, hormonoterapii czy teleradioterapii.
W przypadku raka piersi najczęściej stosowana jest metoda wykorzystująca dużą ilość promieniowania – przez to że działanie promieniowania jest miejscowe, to duża dawka ma większe szanse na zniszczenie guza, a przy tym istnieje dużo mniejsze ryzyko uszkodzenia zdrowych narządów niż w innych metodach radioterapii. Aby umieścić aplikator źródła promieniowania w ciele pacjentki, konieczne jest przewiezienie jej na salę operacyjną i znieczulenie. Następnie lekarz lokalizuje guz za pomocą aparatu rtg lub usg i pod kontrolą badania obrazowego wkuwa w ciało pacjentki specjalne rurki, przez które będzie podawane promieniowanie. Jeśli ma się odbyć tylko jedna seria brachyterapii, to po skończonej sesji pacjentka może pójść do domu. Po zabiegu stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapię, aby uniknąć zakażenia w miejscach wkłuć. Czasami kobiety uskarżają się na ból po zabiegu – powinny wtedy otrzymać leki przeciwbólowe.

Brachyterapia – jakie są zalety i skutki uboczne brachyterapii?

Brachyterapia umożliwia leczenie nowotworów z dużą dokładnością. Przeznaczona dla chorego dawka promieniowania jest precyzyjnie podawana do guza przez specjalne aplikatory umieszczone w jego wnętrzu. Dzięki temu do zdrowych narządów otaczających nowotwór docierają niewielkie dawki promieniowania, co zmniejsza ryzyko  powikłań.
Należy zwrócić także uwagę na to, że w tej metodzie można podać do guza większą niż standardową dawkę promieniowania. Dzięki temu czas leczenia skraca się.
Ponadto brachyterapia jest mniej obciążająca dla chorych niż inne metody leczenia raka. Poza tym pacjent szybko wraca do normalnej aktywności życiowej po zakończeniu leczenia.
Jako skutek uboczny może się pojawić zaczerwienienie niewielkiego obszaru zdrowej skóry lub złuszczanie się naskórka, a także sączenie treści surowiczej, swędzenie, rzadziej ból.

Brachyterapia - gdzie do onkologa?

Najlepszą poradnią gdzie konsultowani są pacjenci pod kontem wykonania brachyterapii jest Poradnia Brachyterapii działająca w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

 

W celu umówienia się na konsultacje u radioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Anetta Kasprowicz

lek. med. Anetta Kasprowicz
Specjalizacja lekarza: 
Brachyterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.