Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Kwi212022

21 Kwi 2022

Biopsja fuzyjna prostaty - nowoczesne badanie stercza

Nowością w diagnostyce raka prostaty jest biopsja fuzyjna gruczołu krokowego, która łączy tradycyjną formę biopsji gruboigłowej wykonywanej standardowo pod kontrolą USG wraz z rezonansem magnetycznym, który zdecydowanie lepiej uwidacznia zmiany nowotworowe istotne klinicznie.

Biopsja a rezonans magnetyczny

Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca, aby przed biopsją, już nawet pierwszą, wykonać również rezonans magnetyczny gruczołu krokowego. Badanie to bardzo dobrze wykrywa podejrzane tkanki. Szacuje się, że przy jego pomocy jesteśmy w stanie uwidocznić, aż ok. 85% złośliwych nowotworów prostaty. Uwidocznić, co nie znaczy potwierdzić rozpoznania. Do potwierdzenia rozpoznania potrzebny jest materiał do badania histopatologicznego.

Czym jest biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to nowoczesne badanie diagnostyczne, które wykonuje się w celu potwierdzenia nowotworu gruczołu krokowego (nowotworu stercza) u mężczyzn.
Jeszcze niedawno pobranie wycinka tkanki do badania możliwe było jedynie pod kontrolą USG transrektalnego. W świetle najnowszych osiągnięć medycyny trzeba przyznać, że jest to proces przestarzały, nie w pełni wiarygodny, bo margines błędu – a więc możliwość, że niewielki guz nie zostanie zauważony lub jego wielkość zostanie błędnie określona – jest duży.
Szacuje się, że nawet 70% zmian nowotworowych jest niewidocznych w badaniu USG. Wycinki z różnych miejsc gruczołu krokowego pobierane są „na ślepo”, więc nawet doświadczony lekarz pomija 20-47% przypadków nowotworów.
Stąd popularność w ostatnich latach zyskuje biopsja fuzyjna gruczołu krokowego, która jest metodą profilaktyczną celowaną. Polega na pobieraniu wycinków z miejsc, które w rezonansie magnetycznym (MRI) zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz wykonując USG prostaty określa liczbę i miejsce pobrania wycinków, a następnie za pomocą igły biopsyjnej pobiera wycinki z prostaty.

Jakie są korzyści ze stosowania biopsji prostaty pod kontrolą rezonansu magnetycznego?

Po potwierdzeniu optymalnego ustawienia prowadnicy lekarz wprowadza do podejrzanego miejsca specjalną igłę biopsyjną i pobiera materiał do badania histopatologicznego. Prawidłowość lokalizacji igły zostaje potwierdzona i udokumentowana w badaniu MR. Całość procedury wraz z przygotowaniem i ułożeniem pacjenta w aparacie rezonansu magnetycznego zajmuje około 30 minut.
Podczas biopsji celowanej wykonywanej pod kontrolą rezonansu magnetycznego zazwyczaj pobiera się 2-4 wycinki ze zmiany, czyli znacznie mniej niż podczas standardowej biopsji (TRUS) pod kontrolą ultrasonografii (około 12 wycinków). Metoda nie wymaga też łączenia różnych technik obrazowania, jak w przypadku tzw. biopsji fuzyjnej, która jest kombinacją obrazowania ultrasonograficznego i rezonansu magnetycznego.
A mniejsza liczba precyzyjnie pobranych wycinków oznacza redukcję ryzyka powikłań związanych z biopsją (krwawienia, zakażenia), a także większy komfort dla pacjenta.
Obrazy z biopsji i miejsc pobrania wycinków są zapisywane jak każde badanie rezonansu magnetycznego i archiwizowane, co ma znaczenie w przypadku wątpliwości diagnostycznych. Biopsja pod kontrolą rezonansu magnetycznego jest obecnie najbardziej precyzyjną i skuteczną metodą biopsji prostaty u chorych z podejrzeniem raka. Jest szczególnie przydatna u pacjentów z biochemicznym/klinicznym podejrzeniem raka stercza, u których wcześniej wykonane biopsje były negatywne.

Kto powinien wykonać biopsję fuzyjną?

Na biopsję fuzyjną powinni zdecydować się szczególnie ci Panowie, u których podwyższone jest stężenie PSA, wykryto nieprawidłowości w badaniu per rectum (badanie palpacyjnie - DRE), wynik badania 4K, SelectMDx lub PCA3 budzi podejrzenie obecności istotnego klinicznie raka prostaty, wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale stwierdzono komórki o nieprawidłowej budowie lub u których w wykonanym mpMRI stwierdzono zmiany podejrzane.

Gdzie przyjmuje dobry lekarz urolog, onkolog w Warszawie?

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie działa Poradnia Nowotworów Układu Moczowego, w której pracują najlepsi lekarze urolodzy, onkolodzy specjalizujący się w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego, w tym raka gruczołu krokowego.
Podczas wizyty lekarz urolog onkolog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, przeanalizuje wyniki bań i zbada pacjenta.
Poradnia Nowotworów Układu Moczowego w  Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie to miejsce gdzie można wykonać USG układu moczowo-płciowego u mężczyzn a także uzyskać skierowanie na nowoczesne badania obrazowe i odbyć konsultację wyników tych badań.

W celu umówienia się na konsultację u urologa, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
/zdrowie.dziennik.pl/nowotwory/artykuly/7797186,biopsja-fuzyjna-jak-wykryc-raka-prostaty-badanie-diagnostyka.html
mp.pl/kurier/221911,biopsja-fuzyjna-prostaty
cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/po-co-wykonuje-sie-biopsje-prostaty-pod-kontrola-rezonansu
menshealth.pl/zdrowie/Biopsja-fuzyjna,14597,4

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny