Badanie polisomnograficzne

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

CPAP

Co to jest polisonografia?

Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. W badaniu najbardziej chodzi o badanie bezdechu sennego, kóry może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia i życia. Polisomnografia pozwala ocenić stadia snu, wzorzec oddychania (bezdechy), pozom tlenu we krwi, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu na bezdechy.

Polisomnografia może być wykonana w szpitalu, przychodni lub w domu.

Polisomnografia w szpitalu lub przychodni

Na badanie polisomnograficzne składają się cztery podstawowe badania, takie jak:

  • elektroencefalografia (EEG) - na głowie pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny bioelektrycznej czynności mózgu

  • elektrokardiografia (EKG) - na klatce piersiowej pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny aktywności elektryczną serca

  • elektrookulografia (EOG) - przy oczach pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu zbadania zmian prądów czynnościowych powstających podczas ruchów gałki ocznej i po działaniu błysków świetlnych

  • elektromiografia (EMG) - na ciele pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny funkcji mięśni i nerwów

Poza tym w okolicy ust umieszcza się mikrofon, czujnik temperatury i przepływu powietrza. Na kostce umieszcza się czujnik ruchów kończyn, na palcu ręki pulsoksymetr, a na brzuchu i klatce piersiowej tzw. pasy oddechowe, które rejestrują  ruchy tych części ciała. Poza tym konieczny jest także czujnik położenia ciała. Zarówno czujniki, jak i elektrody zostaną zamontowane w taki sposób, że nie krępują zbytnio ruchów. Jeśli pacjent będzie musiał pójść w nocy do toalety, nie będzie miał z tym problemu - wystarczy odłączyć elektrody od aparatury.

W rogu pokoju znajduje się kamera, która całą noc rejestruje sen pacjenta. Wszystkie dane przesyłane są do komputera. W sąsiednim pokoju przez całą noc siedzi osoba przeszkolona w zakresie medycyny snu, która czuwa nad przebiegiem badania i ewentualnie poprawia położenia czujników czy elektrod, jeśli te się przemieszczą w czasie badania.

Polisomnografia w domu?

Polisomnografię można przeprowadzić również w warunkach domowych. Wtedy takie badanie nazywa poligrafią. W takiej sytuacji lekarz zleca zakupienie aparatu CPAP. Jest to badanie uproszczone. Nie obejmuje ona elektroencefalografii (EEG), elektrookulogramu i napięcia mięśni, w związku z tym nie jest tak dokładna, jak polisomnografia, jednak wyniki polinografii snu wystarczą do postawienia właściwej diagnozy. Elektroencefalografę (EEG), elektrookulogram i napięcia mięśni przprowadza lekarz na wizycie.

Jakie są wskazania do wykonania badania polisomnograficznego?

Polisomnografia to badanie najczęściej wykonywane u osób z zaburzeniami snu polegającymi na zabureeniach oddychania i występującym chrapaniem. Jednakże nie tylko te osoby powinny wykonać polisomnografię. Polisomnografia powinna być zlecona też osobom mającym problem z:

  • wybudzeniem się ze snu,

  • bezsennością,

  • niespokojnym snem.

Niektóre problemy mogą pojawiać się w dzień. Należą do nich:

  • zmęczenie po przespanej nocy,

  • poranne bóle głowy,

  • senność w ciągu dnia.

Badania polisomnograficzne  wykonuje się niekiedy u osób chorujących na padaczkę.

Jak się przygotować do badania polisomnograficznego?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać by w dniu badania nie spożywać napojów zawierających substancje utrudniające zaśnięcie (takie jak: teina, kofeina, alkohol lub inne substancje pobudzające) a także narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Jeśli polisomnografia przeprowadzana jest w szpitalu należy zabrać ze sobą rzeczy jakie wymagane są przy przyjęciu do szpitala.

To czy polisomnografia jet wykonana w szpitalu czy w domu decyduje lekarz na wizycie.

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna polisomnografię przeprowadza lekarz neurolog prof. dr hab. n. med. Rafał Rola.

 

W celu umówienia się na konsultację u neurologa i badanie polisomnograficzne skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010