EMG (elektromiografia) opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta jest wynikiem zdolności wybiórczego przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki mięśniowej w trakcie jej pobudzenia przez impuls nerwowy. Prowadzi to do nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu między wnętrzem komórki, a powierzchnią jej błony (odpowiedniej różnicy potencjałów) i w efekcie - jej depolaryzacji, co jest podstawą powstania skurczu komórki mięśniowej. Dzięki badaniu EMG zjawiska te mogą zostać przedstawione w sposób graficzny, co umożliwia wykrycie wielu chorób dotyczących zarówno nerwów, jak i mięśni.
Badanie EMG – jakie są rodzaje badań EMG?
Wykonujemy następujące badania EMG:
- próba tężyczkowa,
- badanie 1 nerwu włókna czuciowe,
- badanie porównawcze włókien ruchowych,
- badanie porównawcze włókien czuciowych,
- badanie 1 mięśnia metodą ilościową,
- badanie 1 mięśnia metodą jakościową,
- badanie zespołu cieśni nadgarstka, kanału łokciowego ( 2 nerwy, pośrodkowy i łokciowy),
- badanie polineuropatii 4 nerwy (włókna czuciowe i ruchowe),
- próba miasteniczna,
- odruch opuszkowo-jamisty,
- badanie splotu barkowego, uszkodzenia korzeni zależne od ilości zbadanych mięśni i nerwów.
Badanie EMG – jakie są wskazania do badania EMG?
Elektromiografia (EMG) jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie EMG pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach oraz rozpoznanie chorób nerwów. Umożliwia ono przede wszystkim:
- zróżnicowanie, czy dany niedowład jest spowodowany uszkodzeniem nerwu czy mięśnia,
- wykrycie niewielkich uszkodzeń mięśni i nerwów, które jeszcze nie dają objawów,
- określenie wielkości uszkodzonego obszaru,
- śledzenie dynamiki procesu chorobowego.
Warto je również wykonać w celu oceny funkcji mięśni po urazach, przy istnieniu zespołów uciskowych, jak np. dyskopatia, stanów zapalnych korzeni nerwowych oraz w celu zaplanowania rehabilitacji u chorych po udarach mózgu. Klasyczne badanie EMG wzbogaca znacznie elektroneurografia, czyli badanie szybkości przewodnictwa nerwowego.
Badanie EMG – jaki jest przebieg badania EMG?
Przed badaniem, lekarz neurolog przeprowadza krótkie badanie neurologiczne sprawdzające układ nerwowy oraz mięśnie. Pacjent leży na łóżku przeznaczonym do badań, lekarz neurolog wkłuwa elektrodę w mięsień. Najpierw ocenia się mięsień w spoczynku. Podczas tej części badania, elektroda jest przemieszczana kilkakrotnie, tak aby różne odcinki mięśnia były zbadane. Następnie pacjent jest proszony o niewielkie napięcie mięśnia, a później napięcie z całej siły, podczas których prowadzi się kolejne badanie. Liczba mięśni, która będzie przebadana zależy od rodzaju dolegliwości z którymi pacjent się zgłosił oraz od wyników badań podczas przeprowadzania testu.
W celu umówienia się na badanie EMG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.