Badanie EMG

Szanowni Pacjenci, W dniach od 1.07 do 24. 07.2020r. punkt pobrań czynny będzie w następujących dniach: WTOREK: 8.00 - 10:30, CZWARTEK: 8:00 - 10:30, PIĄTEK: 8.00- 10.30
Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

badanie emg

EMG (elektromiografia) opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta jest wynikiem zdolności wybiórczego przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki mięśniowej w trakcie jej pobudzenia przez impuls nerwowy. Prowadzi to do nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu między wnętrzem komórki, a powierzchnią jej błony (odpowiedniej różnicy potencjałów) i w efekcie - jej depolaryzacji, co jest podstawą powstania skurczu komórki mięśniowej. Dzięki badaniu EMG zjawiska te mogą zostać przedstawione w sposób graficzny, co umożliwia wykrycie wielu chorób dotyczących zarówno nerwów, jak i mięśni.

Badanie EMG – jakie są rodzaje badań EMG?

Wykonujemy następujące badania EMG:

 • próba tężyczkowa,
 • badanie 1 nerwu włókna czuciowe,
 • badanie porównawcze włókien ruchowych,
 • badanie porównawcze włókien czuciowych,
 • badanie 1 mięśnia metodą ilościową,
 • badanie 1 mięśnia metodą jakościową,
 • badanie zespołu cieśni nadgarstka, kanału łokciowego ( 2 nerwy, pośrodkowy i łokciowy),
 • badanie polineuropatii 4 nerwy (włókna czuciowe i ruchowe),
 • próba miasteniczna,
 • odruch opuszkowo-jamisty,
 • badanie splotu barkowego, uszkodzenia korzeni zależne od ilości zbadanych mięśni i nerwów.

Badanie EMG – jakie są wskazania do badania EMG?

Elektromiografia (EMG) jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie EMG pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach oraz rozpoznanie chorób nerwów. Umożliwia ono przede wszystkim:

 • zróżnicowanie, czy dany niedowład jest spowodowany uszkodzeniem nerwu czy mięśnia,
 • wykrycie niewielkich uszkodzeń mięśni i nerwów, które jeszcze nie dają objawów,
 • określenie wielkości uszkodzonego obszaru,
 • śledzenie dynamiki procesu chorobowego.

Warto je również wykonać w celu oceny funkcji mięśni po urazach, przy istnieniu zespołów uciskowych, jak np. dyskopatia, stanów zapalnych korzeni nerwowych oraz w celu zaplanowania rehabilitacji u chorych po udarach mózgu. Klasyczne badanie EMG wzbogaca znacznie elektroneurografia, czyli badanie szybkości przewodnictwa nerwowego.

Badanie EMG – jaki jest przebieg badania EMG?

Przed badaniem, lekarz neurolog przeprowadza krótkie badanie neurologiczne sprawdzające układ nerwowy oraz mięśnie. Pacjent leży na łóżku przeznaczonym do badań, lekarz neurolog wkłuwa elektrodę w mięsień. Najpierw ocenia się mięsień w spoczynku. Podczas tej części badania, elektroda jest przemieszczana kilkakrotnie, tak aby różne odcinki mięśnia były zbadane. Następnie pacjent jest proszony o niewielkie napięcie mięśnia, a później napięcie z całej siły, podczas których prowadzi się kolejne badanie. Liczba mięśni, która będzie przebadana zależy od rodzaju dolegliwości z którymi pacjent się zgłosił oraz od wyników badań podczas przeprowadzania testu.

 

W celu umówienia się na badanie EMG skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola

Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola
Specjalizacja lekarza: 
Neurologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.