Aplazja szpiku kostnego - jak ją rozpoznać?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Co to jest aplazja szpiku kostnego?

Aplazja szpiku kosnego inaczej niedokrwistość aplastyczna lub anemia aplastyczne to schorzenie, które polega na upośledzeniu funkcji szpiku i zmniejszeniu liczby elementów krwi. Anemia aplastyczna może dotknąć osób w każdym wieku, u niektórych jest wrodzona, u innych nabyta. Niedokrwistość czasami pojawia się nagle lub stopniowo, przez dłuższy czas, nawet przez kilka miesięcy. Choroba bywa krótkotrwała lub przewlekła. Niedokrwistość aplastyczna może mieć ciężką postać i prowadzić do śmierci.

Jakie są przyczyny aplazji szpiku kostnego?

Na zachorowanie na niedokrwistość wpływ mają następujące czynniki:

 • radioterapia i chemioterapia – niekiedy ich skutkiem ubocznym jest niedokrwistość aplastyczna

 • kontakt ze środkami owadobójczymi lub chwastobójczymi – powodowana przez styczność z chemikaliami anemia zwykle ustępuje samoistnie dzięki konsekwentnemu unikaniu kontaktu z takimi środkami

 • zaburzenia autoimmunologiczne

 • kontakt z benzenem

 • zakażenia wirusowe

 • przyjmowanie niektórych leków, na przykład niektórych antybiotyków i środków na reumatoidalne zapalenie stawów

 • przełomy aplastyczne przy niedokrwistości hemolitycznej

 • układowe choroby tkanki łącznej

 • napadowa nocna hemoglobinuria – może powodować niedokrwistość aplastyczną, ale czasami to anemia prowadzi do wystąpienia napadowej nocnej hemoglobinurii

 • ciąża – niekiedy u kobiet spodziewających się dziecka system odporności atakuje szpik.

Jakie są objawia się anemia aplastyczna?

Symptomy niedokrwistości aplastycznej zależą od tego, jakiego składnika krwi jest za mało;

 • osłabienie i duszności następują przy obniżeniu poziomu erytrocytów

 • większa podatność na zakażenia i stany gorączkowe ma miejsce przy obniżeniu poziomu białych krwinek

 • skłonność do krwawień, a także wybroczyn na błonach śluzowych i skórze jest obecna przy obniżonym poziomie płytek krwi.

Chorobę rozpoznaje się po wystąpieniu dwóch z trzech zmian we krwi.

Rozwój aplazji szpiku bywa różny – u niektórych chorych choroba przebiega szybciej, u innych wolniej. Czasami następuje okres samoistnej poprawy. U osób z ciężką postacią choroby śmiertelność jest duża, zwłaszcza przed rozpoczęciem leczenia. Do śmierci prowadzi zwykle sepsa lub zakażenie grzybicze. Anemia aplastyczna może przerodzić się w nowotwór.

Jak wygląda rozpoznanie i leczenie szpiku kostnego?

W celu diagnozy anemii plastycznej lekarze zwykle zlecają badanie krwi oraz biopsję szpiku. Po rozpoznaniu niedokrwistości zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu ustalenia przyczyny anemii. Leczenie niedokrwistości aplastycznej nie jest skuteczne u wszystkich chorych. Najczęstszymi metodami leczenia są: przeszczepianie szpiku, zazwyczaj do 35-40 roku życia, androgeny oraz leczenie immunosupresyjne. Ponadto leczenie obejmuje przetaczanie płytek i koncentratu krwinek czerwonych. Chorym podaje się także antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne, a u osób, u których wystąpiła zaawansowana anemia, stosuje się czynniki wzrostu. Osoby chorujące na niedokrwistość powinny o siebie zadbać. Zaleca się unikanie kontaktu z chorymi osobami i częste mycie rąk w celu zapobiegania infekcjom. Chorzy z anemią odczuwają zmęczenie i trudności ze złapaniem oddechu nawet po niezbyt forsownym wysiłku, dlatego powinni odpoczywać, gdy tylko poczują taką potrzebę. Należy także unikać sportów kontaktowych, by nie dopuścić do ryzyka skaleczenia lub upadku.

Dla wszystkich szukających dobrego specjalisty polecamy lek. med. Annę Ejduk, która przyjmuje w Poradni Hematologii Ogólnej i Onkologicznej.

 

W celu umówienia się na konsultację u hematologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

lek. med. Anna Ejduk

lek. med. Anna Ejduk
Specjalizacja lekarza: 
Hematologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.