Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu

Umysł i psychoterapia

Kwi052022

05 Kwi 2022

Zaburzenia świadomości w chorobie nowotworowej - przyczyny

Świadomość zależy od prawidłowego działania dwóch struktur: kory mózgowej i leżącego niżej, w tzw. pniu mózgu, układu siatkowatego (dokładniej jego części aktywującej).

Czytaj więcej
Wrz042021

04 Wrz 2021

Bezsenność u pacjentów z chorobą nowotworową - przyczyny, leczenie

Szacuje się, że na bezsenność oraz inne zaburzenia snu cierpi blisko połowa pacjentów onkologicznych. Obok dolegliwości bólowych, duszności i ogólnego osłabienia, to właśnie bezsenność jest najczęściej zgłaszaną lekarzom dolegliwością. Zaburzenia snu są problemem złożonym. Przede wszystkim dlatego, że mało kiedy występują jako zaburzenie samodzielne. Znacznie częściej stanowią tylko objaw dolegliwości fizycznych lub psychicznych np. depresji albo zaburzeń lękowych.

Czytaj więcej
Kwi072021

07 Kwi 2021

Zaburzenia o charakterze obsesyjno-kompulsyjnym u chorych na nowotwór

Zaburzenia te wiążą się z natrętnymi, nawracającymi myślami, ideami, wyobrażeniami lub impulsami (obsesje) oraz czynnościami natrętnymi (kompulsje). W przypadku zaburzeń natury psychiatrycznej zazwyczaj dotyczą one treści agresywnych czy obscenicznych. Traktowane są jako doświadczenia przykre.

Czytaj więcej
Kwi062021

06 Kwi 2021

Zaburzenia psychiczne w przebiegu chorób nowotworowych

Choroba nowotworowa jest schorzeniem somatycznym, ale dotyka też sfery psychicznej, emocjonalnej i społecznej. Często lekarze skupiają się jedynie na aspekcie somatycznym, zapominając o równie ważnej sferze – psyche.

Czytaj więcej
Lut042021

04 Lut 2021

Depresja w chorobie nowotworowej - przyczyny, leczenie

Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów onkologicznych jest zdecydowanie wyższe niż w populacji generalnej. W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz typu leczenia depresja dotyka od kilkunastu do nawet 40% pacjentów.

Czytaj więcej
Sty212021

21 Sty 2021

Jak umysł wpływa na leczenie nowotworów?

W dzisiejszym świecie coraz częściej podczas wizyty kontrolnej u lekarza ludzie słyszą „podejrzewam nowotwór”, „ma Pan/Pani nowotwór”. W takiej sytuacji mamy szybko zmieniające się różne myśli i z czasem przybywa tych negatywnych, zwłaszcza gdy diagnoza się potwierdzi. Powstaje wtedy pytanie czy ma to wpływ na chorobę i jej leczenie? Jeśli tak to jaki?

Czytaj więcej
Wrz142020

14 Wrz 2020

Zespół wyczerpania u pacjentów z nowotworem

Wyczerpanie jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez chorych na nowotwór złośliwy — nawet do 80% chorych skarży się na utratę energii lub uczucie stałego zmęczenia. Pomimo to zastanawia ograniczone zainteresowaniem tym problemem (np. niewielka liczba doniesień w piśmiennictwie), co powoduje znaczne różnice w postępowaniu.

Czytaj więcej
Sie252020

25 Sie 2020

Kancerofobia (lęk przed nowotworami) - przyczyny, objawy, leczenie

Paniczny lęk przed złapaniem konkretnej choroby nie jest niczym nowym. W medycynie taki strach określa się mianem nozofobii, a kancerofobia jest jednym z jej podtypów.

Czytaj więcej
fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny