Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Gru272017

27 Gru 2017

Rak szyjki macicy - wcześnie wykryty jest wyleczalny!

Jakim nowotworem jest rak szyjkRak szjki macicyi macicy?

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet, który każdego roku wykrywany jest u około 4 tysięcy Polek,najczęściej z powodu zbyt późnego wykrycia choroby około 2 tysiące z  nich umiera. Podstawą wczesnego wykrycia i skutecznej walki z tym nowotworem jest regularne wykonywanie cytologii. Badanie cytologiczne profilaktycznie powinno się wykonywać raz w roku. Niestety nie wszystkie kobiety  regularnie wykonują badanie  cytologiczne a kiedy już decydują się na badanie – często jest już za późno.

Które kobiety chorują najczęściej?

Rak szyjki macicy może dotyczyć każdej kobiety a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem już po 30 roku życia. Polki błędnie myślą, że rak to choroba uwarunkowana genetycznie i która dotyczy tylko starszych kobiet. Kierując się wstydem i obawami rezygnują z badań profilaktycznych. Najczęściej chorują kobiety, które przez wiele lat nie poddawały się badaniom cytologicznym. To właśnie cytologia pozwala wykryć wewnątrznabłonkową neoplazję szyjki macicy (inne określenie to dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny), która poprzedza inwazyjnego raka szyjki macicy. W grupie ryzyka zachorowania na rak szyjki macicy przede wszystkim są te kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe, często zmieniają partnerów płciowych, kilkakrotnie rodziły, szczególnie w młodym wieku, dłużej niż 4 lata stosowały doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne, palą papierosy, przechodziły częste wirusowe i bakteryjne zakażenia pochwy. Jednym z istotnych czynników ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus), które przenoszone jest głównie drogą płciową.

Jak długo rozwija się choroba i jakie są objawy?

Na szczęście rozwój tego nowotworu jest dość rozciągnięty w czasie, rak szyjki macicy rozwija się przez około 5-12 lat. W tym czasie zwykłe badanie cytologiczne, przeprowadzane rutynowo przez lekarza ginekologa, może wykazać zmiany określane jako stany przedrakowe. Należy podkreślić fakt, że na wczesnych etapach rozwoju rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów klinicznych, a jedynym sygnałem choroby jest właśnie nieprawidłowy wynik badania cytologicznego! Wystąpienie objawów takich jak: upławy, krwawienia międzymiesiączkowe lub ból świadczą o tym, że choroba jest już zaawansowana a jej wyleczenie będzie trudne, czasem wręcz niemożliwe.

Co to jest badanie cytologiczne?

Cytologia, wymaz/rozmaz cytologiczny, to określenia odnoszą się do badania, które polega na założeniu wziernika do pochwy i pobraniu przez lekarza ginekologa wymazu cytologicznego. Za pomocą specjalnej szczoteczki przenosi się komórki z szyjki macicy na szkiełko i utrwala. Następnie specjalista /cytotechnik lub patolog ocenia znajdujące się w rozmazie komórki oglądając je pod mikroskopem. Na badanie powinno zgłosić się co najmniej 2 dni po miesiączce. Na 48 godzin przed badaniem nie należy wykonywać płukania pochwy ani używać żadnych leków dopochwowych, a na 24 godziny przed badaniem zrezygnować ze współżycia płciowego. Pobranie wymazu jest niebolesne, bezpieczne i trwa kilka minut.  Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy.

A ty kiedy ostatnio robiłaś cytologię?

Nieprawidłowy wynik cytologii oraz niepokojące objawy skonsultujesz w Poradni Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej w mieście Warszawa na Ursynowie. W Poradni Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na wizycie u lekarza ginekologa można również profilaktycznie wykonać badanie cytologiczne oraz USG transwaginalne.

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny