Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź052017

05 Paź 2017

Lordoza u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest lordoza? 

Plecy wklęsłe (lordoza) to wada postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej, zlokalizowana w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej cechą charakterystyczną jest pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. W normalnych warunkach odcinek lędźwiowy kręgosłupa wykazuje fizjologiczne wygięcie do przodu, tworząc lordozę lędźwiową. W warunkach patologicznych lordoza ta jest pogłębiona i wymaga postępowania korekcyjnego. Wielkość i ukształtowanie wygięcia uzależniona jest od takich czynników jak: predyspozycje genetyczne, wiek, budowa ciała, budowy sąsiednich odcinków kręgosłupa, ustawienie miednicy. Sylwetka osoby z plecami wklęsłymi odznacza się zaznaczonym wygięciem lordozy, wypiętym brzuchem oraz uwypuklonymi pośladkami. Nieleczona lordoza może się pogłębiać, zaburzać proporcje sylwetki, a przede wszystkim powodować poważne powikłania jak: przewlekłe bóle krzyża, zaburzenia trawienne, zaparcia, bóle brzucha, zaburzenia menstruacyjne, a także zaburzenia pracy nerek.
Do mięśni nadmiernie rozciągniętych i osłabionych w plecach wklęsłych zaliczamy: mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie brzucha i pośladków oraz prostownik grzbietu w odcinku piersiowym.
Mięśniami nadmiernie napiętymi i skróconymi będą z kolei: mięśnie biodrowo-lędźwiowe, proste uda, czworoboczne lędźwi oraz prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym.

Lordoza u dziecka– jakie są przyczyny?

Lordoza może być wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała i/lub braku ruchu, otyłości, a także wadą wrodzoną. Ponadto może być też następstwem:
innej wady postawy - kifozy pogłębionej (nadmiernego wygięcia na zewnątrz w środkowej części pleców);
urazów (np. zwichnięcia biodra)
niektórych schorzeń, takich jak: krzywica, osteoporoza, dystrofia mięśniowa (czyli zanik mięśni), zapalenie krążków międzykręgowych (tzw. dysków), choroba zwyrodnieniowych kręgosłupa i rwa kulszowa, achondroplazja (choroba prowadząca do karłowatości), kręgozmyk (przemieszczenie się kręgów względem siebie - wyższy kręg ulega podwichnięciu do przodu względem niższego). Lordoza może być nawet powikłaniem gruźlicy.

Lordoza u dziecka – jakie są objawy?

Lordoza u dzieci nie jest powodem do niepokoju, jeśli wygięcie kręgosłupa jest niwelowane dzięki zmianie pozycji ciała (kiedy dziecko pochyla się do przodu, nadmierne wygięcie znika). Jednak, jeśli dziecko ma krzywy kręgosłup, powinno trafić do lekarza, który oceni, czy nie trzeba interweniować.
Wada kręgosłupa, jaką jest patologiczna lordoza jest zwykle wynikiem krzywicy, gruźlicy, porażenia mięśni grzbietu, zwichnięcia biodra, ale również braku ruchu i niebezpiecznych przeciążeń kręgosłupa. Lordoza wywołuje bóle w dolnym odcinku pleców ze względu na nadmierne jego obciążenie.

Lordoza u dziecka – jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Nie każda postać lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli nadmierne wygięcie kręgosłupa znika dzięki zmianie pozycji ciała - gdy dziecko pochyla się do przodu - nie wymaga ono leczenia. Pomocne mogą być jedynie odpowiednie ćwiczenia, które zapobiegną pogłębianiu się wady.
Jeśli jednak wygięcie kręgosłupa nie ulega zmianie przy skłonie do przodu albo pojawiają się ból, skurcze mięśni, mrowienie lub drętwienie czy problemy z oddawaniem moczu lub kału, należy udać się do lekarza.
Leczenie lordozy zależy od stopnia wygięcia i obecności innych objawów. Na szczęście bardzo niewiele przypadków lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Zwykle podstawą terapii jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest spłaszczenie lordozy. Lekarz może także zlecić leki (w celu zmniejszenia bólu) i fizykoterapię (w celu wzmocnienia mięśni tułowia). W niektórych przypadkach konieczne może się okazać noszenie gorsetu ortopedycznego, który naciskając na kręgosłup, wymusza jego właściwe ustawienie. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Lordoza u dziecka – gdzie jest dobry ortopeda?

Szukając bardzo dobrego ortopedy dziecięcego warto przyjść do Poradni Ortopedii Dziecięcej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny