Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip042018

04 Lip 2018

Kiedy zrobić USG miednicy mniejszej?

Jakie są wskazania do wykonania USG miednicy mniejszej?

Wskazaniem do wykonania USG miednicy są zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza i brzucha, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, nietrzymanie moczu oraz zmiany w okolicach macicy, jajników lub błony śluzowej. USG miednicy wykonuje się również w diagnostyce niepłodności lub problemów z donoszeniem ciąży. Czasami dzięki badaniu diagnozuje się nieprawidłowości w budowie narządów rodnych oraz lokalizuje się wewnętrzne formy środków antykoncepcyjnych. W położnictwie USG miednicy wykonuje się w celu potwierdzenia ciąży na wczesnym etapie, a później dzięki USG monitoruje się rozwój płodu.

Jak się przygotować do USG miednicy mniejszej?

USG miednicy mniejszej nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjenci proszeni są tylko o zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonanych badań takich, jak: USG, TK, RM. Dokumentację należy uzupełnić o karty informacyjne ze szpitala.
Do badania należy mieć wypełniony pęcherz – w tym celu na dwie godziny przed samym badaniem trzeba wypić 1,5 litra wody niegazowanej.

Jak przeprowadza się USG miednicy mniejszej u kobiet?

USG miednicy mniejszej u kobiet przeprowadzają takimi sposobami jak transvaginalne i transabdominalne. W pierwszym wypadku pacjentce należy w całości rozebrać się, zaczynając od pasa i niżej, i położyć się na kanapie, ugiąwszy obie nogi w kolanach. Po tym lekarz wprowadza do pochwy dziewczyny czy kobiety specjalny sond przezpochwowy, średnica którego składa około 3 centymetrów.
Przed użyciem na to urządzenie obowiązkowo zakładają jednorazową prezerwatywę dla przezpochwowego USG, żeby dotrzymać się koniecznych środków higieny, a potem nanoszą niewielką ilość specjalnej żeli, przeznaczonej na poprawę przewodzenia fali dźwiękowej.
Transabdominalna ultrasonografia przeprowadza się przez zewnętrzną powierzchnię brzucha, toż pacjentce nie trzeba rozbierać się w całości. Jej dość wygodnie rozmieścić się na kanapie i odsłonić dolną część brzucha, potem diagnosta przyłoży do tej części ciała specjalny czujnik z naniesioną na jego żele.
W obu tych wypadkach lekarz akuratnie przemieszcza sondę czy czujnik w potrzebnym kierunku, z lekka naciskając na brzuch czy wewnętrzną powierzchnię pochwy. Przy czym wszystkie otrzymane dane doktor zobaczy na ekranie, a na podstawie tego obrazu oceni wynik, wyciągnie konieczne wnioski i ustali diagnozę.
USG miednicy mniejszej, które przeprowadza się transabdominalnym czujnikiem jest absolutnie bezbolesny. Znikome dyskomfortowe odczucia mogą powstawać tylko wtedy, kiedy pacjentka ma chorobę zapalną w ostrej formie. Przy wprowadzeniu sondy do pochwy większość dziewczyn również nie odczuwa silnego bólu czy dyskomfortu, ale jednak niektóre pacjentki zauważają, że im było bardzo nieprzyjemne takie doświadczenie.

W celu umówienia się na badanie USG miednicy mniejszej skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny