Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz102018

10 Wrz 2018

Jakie powikłania daje borelioza?

Co to jest borelioza?

Borelioza to dolegliwość nazywana inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. Po raz pierwszy usłyszano o niej w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Za przyczynę jej powstawania uważa się zarażenie bakteriami (Borella burgdorferi) wynalezionymi w 1982 roku przez między innymi W. Burgdorfera i Borrelia japonica. Bakterie te mogą występować pod kilkoma postaciami (jako krętki i cysty). Te pierwsze charakteryzują się dużą ruchliwością, natomiast cysty (formy przetrwalnikowe) są nieruchome, lecz odporne na antybiotyki, które mogą niszczyć krętki. Pewne postacie boreliozy wywołują symptomy w okolicy stawowej, natomiast inne dotyczą stanów neurologicznych. Pojawiają się również różnego rodzaju zmiany skórne. Do zakażenia boreliozą może dojść, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego do rany osoby, którą zaatakował.

Jakie są skutki boreliozy?

Jeżeli bakteria nie zostanie zabita, kiedy choroba obejmuje jedynie skórę, może się ona przedostać drogą krwi lub chłonki do praktycznie każdego narządu w naszym organizmie. Dlatego właśnie tak istotne jest leczenie we wczesnym okresie zakażenia. Oczywiście, zanim bakteria dostanie się do mózgu czy serca, musi minąć trochę czasu – mogą to być tygodnie, miesiące, a nawet lata. Późne objawy boreliozy są mało charakterystyczne, a w dodatku występują w bardzo odległym czasie od zakażenia, co może sprawiać lekarzowi trudności diagnostyczne, a przez to opóźniać wdrożenie właściwego leczenia przyczynowego – antybiotykoterapii. Czasami, zanim zostanie wykryty sprawca choroby, czyli Borrelii, choroba może być już bardzo zaawansowana, a jej następstwa są nieodwracalne.

Jakie są powikłania neurologiczne boreliozy?

Borelioza może zostawić po sobie powikłania neurologiczne. Niekture z nich mogą być bardzo poważne w swoich skutkach. Mogą wystąpić następujące powikłania neurologiczne:
zapalenie opon mózgowych - boreliozowe zapalenie opon mózgowych początkowo objawia się gorączką sięgająca 39-40 st. C. Pojawiają się także objawy zakażenia górnych dróg oddechowych (ból gardła, kaszel, chrypka), ból głowy oraz nudności i wymioty. Potem dołączają nadwrażliwość na dźwięk i światło, senność, dezorientacja, niewielkie wybroczyny na skórze
zapalenie mózgu - boreliozowe zapalenie mózgu objawia się gorączką, bólami głowy, którym towarzyszą nudności i wymioty, zaburzeniami świadomości, osłabieniem lub niepełnosprawnością pojedynczej kończyn/ kilku kończyn, zaburzeniami/utratą czucia w obrębie jednej lub kilku kończyn, zaburzeniami mowy itp.
porażenie nerwu twarzowego (Bella) - pojawiają się m.in. opadanie kącika ust, niemożności gwizdania lub zmarszczenia czoła. Mogą wystąpić także nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny
niedomykalność szpary powiek - jest powikłaniem po porażeniu nerwu twarzowego. Gdy powieki nie domykają się, rogówka i spojówka łatwo wysychają, co może doprowadzić np. do owrzodzenia rogówki
zapalenie nerwu wzrokowego - pojawiają się zaburzenia widzenia (opisywane jako zamazane widzenie)

Jakie są powikłania sercowe boreliozy?

Borelioza jest również groźna dla układu sercowo-naczyniowego. Tego typu skutki należą co prawda do najrzadziej występujących i dotyczą niewielkiego odsetka nieleczonych chorych w Europie, ale mogą pozostawiać trwałe uszkodzenia, doprowadzając nawet do niewydolności serca.
Kiedy pojawia się ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca, duszności w trakcie odpoczynku lub niewielkiego wysiłku, obrzęk kostek oraz zmęczenie, możemy podejrzewać zapalenie serca (sierdzia), które w kolejnej fazie może doprowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej. Sercowe powikłania po boreliozie to także zapalenie wsierdzia, które objawia się podobnie jak zapalenie płuc. Dochodzą do tego jednak takie objawy, jak wybroczyny pod paznokciami i na skórze oraz bolesne zgrubienia rąk lub stóp. Nieleczona choroba może doprowadzić również do zapalenia osierdzia.
Borelioza może być groźną chorobą, jednak jeżeli dokonamy szybkiej diagnozy i wdrożymy odpowiednie leczenie, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

Jakie są powikłania stawowe boreliozy?

Powikłania stawowe to boreliozowe zapalenie stawów. Objawia się bólami najczęściej dużych stawów - kolan, łokcie, stawów biodrowych i barków. Czasami jednak Boreliozowe zapalenie stawów może atakować mniejsze stawy - nadgarstki, palce, dłonie. Bóle są silne i krótkotrwałe. Charakterystyczna jest także sztywność szyi. Ponadto pojawiają się parestezje, czyli mrowienie, palenie lub drętwienie, głównie kończyn.

Gdzie mogę przebadać się pod kątem boreliozy?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia w której przyjmują lekarze rodzinni i specjaliści leczący choroby nowotworowe. Można przyjść na wizytę do lekarza na konsultację i przy okazji zbadać się pod kątem zakarzenia boreliozą.

W celu umówienia się na konsultację i badanie na boreliozę skontaktuj się z przychodnią Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny