Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar152018

15 Mar 2018

Impotencja - niemoc, której wstydzą się mężczyźni

Co to jest impotencja?

Impotencja, zwana również niemocą płciową czy - bardziej odpowiednio - zaburzeniami erekcji, to dysfunkcja seksualna dotycząca mężczyzn, której objawem jest brak erekcji lub niepełna erekcja. Impotencja może mieć wiele przyczyn, zarówno stricte fizycznych, jak i psychicznych. Zaburzenia erekcji są dolegliwością powszechną i można je leczyć, jednak przykra prawda jest taka, że mężczyźni często wstydzą się szukać profesjonalnej pomocy.
Starość nie musi, lecz może oznaczać problemy z erekcją. Im bardziej zaawansowany wiek, tym większe ryzyko impotencji; dysfunkcja występuje najczęściej u panów powyżej 50. roku życia. Warto jednak pamiętać, że impotencja dotyczy również młodych mężczyzn.
Przejściowe problemy z erekcją nie oznaczają impotencji. Jeśli jednak jest się zaniepokojonym chwilowymi zmianami w aktywności seksualnej, warto od razu iść do lekarza, a nie czekać, aż problem się pogłębi. Na pewno powinniśmy zainteresować problemem, gdy zaburzenia erekcji pojawiają się kilkanaście razy w tych samych okolicznościach.

Zaburzenia erekcji i impotencja – jakie są przyczyny?

W większości przypadków impotencja pojawia się na skutek dwóch lub więcej współwystępujących czynników, dlatego w jej leczeniu niezmiernie ważna jest poprawnie wykonana diagnostyka. Przyczyny impotencji możemy podzielić na 7 podstawowych grup:

  • psychogenne,
  • neurogenne,
  • hormonalne,
  • naczyniowe,
  • występujące na skutek przyjmowania leków,
  • jatrogenne i inne.

Występowanie poszczególnych przyczyn zaburzeń erekcji jest silnie związane z indywidualnymi cechami pacjenta takimi jak: wiek, waga oraz tryb życia.

Przyczyny psychogenne
U wielu panów powodem zaburzeń potencji okazują się problemy psychologiczne. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn, dopiero rozpoczynających regularne współżycie – przed zbliżeniem często przeżywają stres wynikający z obawy, że nie zadowolą partnerki. Kłopoty w sypialni mogą też wynikać z zahamowań seksualnych wyniesionych z domu, w którym rodzice powtarzali, że seks niesłużący prokreacji jest naganny. Dojrzali panowie czasem zaś odczuwają lęk, że z powodu coraz mniejszej sprawności fizycznej już nie sprostają partnerce, świadomej swoich potrzeb seksualnych i oczekującej od partnera określonych zachowań.

Przyczyny neurogenne
Do przyczyn zaburzeń erekcji pochodzenia ośrodkowego (zaburzenia w mózgu) należą:

  • guzy mózgu,
  • urazy,
  • krwiaki,
  • padaczka,
  • infekcje ośrodkowego układu nerwowego,
  • choroby zwyrodnieniowe (np. choroba Parkinsona),
  • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera).

Natomiast rdzeń kręgowy może zostać uszkodzony przez urazy, infekcje (zakażenia zarówno bakteryjne jak i wirusowe), zaburzenia naczyniowe, nowotwory oraz poprzez zmiany demielinizacyjne, co dzieje się w stwardnieniu rozsianym (SM). W chorobach i uszkodzeniach rdzenia kręgowego zaburzenia erekcji są częściej spotykane niż w uszkodzeniach mózgowia.

Przyczyny hormonalne
Nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu przeważnie powstają na skutek rozregulowania gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. tarczycy lub przysadki mózgowej) lub z powodu patologii gonad. Gdy produkcja hormonów płciowych zostaje upośledzona, spada ich poziom we krwi, co może skutkować spadkiem libido oraz pojawieniem się problemów z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Nie tylko poziom hormonów płciowych może być przyczyną zaburzeń erekcji – nieprawidłowe wartości hormonów takich jak: prolaktyna czy TSH oraz nieprawidłowe wartości białka SHBG również mogą wpłynąć na powstanie dysfunkcji seksualnej.

Przyczyny naczyniowe
Choroby naczyń są odpowiedzialne za 70% przyczyn zaburzeń erekcji. Obniżony dopływ krwi wywołany wrodzonymi zmianami naczyniowymi (malformacje czyli zmiany wrodzone tętnic) lub będący wynikiem urazu naczyń, jest rzadko spotykaną przyczyną zaburzeń erekcji i dotyczy głównie młodych mężczyzn. Obecnie według badań populacyjnych choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca są najważniejszymi przyczynami zaburzeń erekcji. Choroby naczyń dotyczą niemal połowy przypadków mężczyzn z zaburzeniami erekcji po 50 roku życia.
Choroby naczyń tętniczych związane z występowaniem zaburzeń erekcji:

  • miażdżyca naczyń tętniczych,
  • choroby naczyń obwodowych: naczynia obwodowe pełnią ważna rolę dostarczania krwi szczególnie w obrębie kończyn dolnych, zawał serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • uszkodzenie naczyń po radioterapii z powodu nowotworów miednicy mniejszej.

Uszkodzenia naczyń przez miażdżycę, powoduje utrudniony przepływ krwi w naczyniach tętniczych, co powoduje spadek jej dopływu do ważnych narządów takich jak serce, mózg, a także do ciała jamistych prącia, co uniemożliwia powstania erekcji. Uważa się, że czynnikiem łączącym zaburzenia erekcji i choroby sercowo-naczyniowe jest tlenek azotu (NO) wytwarzany przez śródbłonek naczyniowy ścian tętnic. Tlenek azotu (NO) jest głównym związkiem odpowiedzialnym za rozkurcz naczyń w prąciu i powstanie wzwodu. W chorobach sercowo-naczyniowych dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, a co za tym idzie do zaburzenia produkcji i dystrybucji tlenku azotu, co może przyczyniać się do zaburzeń erekcji.
Przyczyny występujące na skutek przyjmowania leków
Bierzesz na stałe jakieś leki? Być może to one są przyczyną zaburzeń erekcji. Jednak są dwie zasady, których musisz przestrzegać, zanim stwierdzisz, że to na pewno tabletki wpływają na osłabienie Twojej erekcji. Pierwsza – nigdy nie odstawiaj leków bez konsultacji z lekarzem. Właściwe postępowanie to zamiana leku na inny, jeśli to możliwe, jednak musi o tym zdecydować specjalista. Druga – nie sugeruj się zbytnio informacjami na ulotkach. Firmy farmaceutyczne działają w sposób bardzo asekuracyjny i właściwie na co drugiej ulotce znajdzie się informacja o zaburzeniach erekcji. Co może więc wskazywać, że przyczyną problemów ze wzwodem są leki? Na pewno pojawienie się tych objawów równolegle lub krótko po rozpoczęciu przyjmowania leków.
Preparatami, które najczęściej są przyczyną zaburzeń erekcji, są leki na nadciśnienie i chorobę wieńcową oraz te stosowane w depresji lub chorobach nowotworowych.

Przyczyny jatrogenne i inne
Problemy z erekcją u mężczyzn mogą być spowodowane także przez błąd w sztuce lekarskiej oraz inne czynniki lub choroby. Najczęściej są to:

  • uraz narządów płciowych,
  • przerost prostaty,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych,
  • zwłóknienie ciał jamistych prącia na skutek nieleczonego priapizmu (wzwodu utrzymującego się nieprzerwanie dłużej niż 4 godziny).

Zaburzenia erekcji i impotencja – jak wygląda leczenie?

Impotencję, nawet tę, która wynika z wad rozwojowych lub np. poważnych urazów kręgosłupa, można z powodzeniem leczyć.Obecnie stosuje się wiele metod terapii tego schorzenia, do których zaliczane są:
doustne leczenie farmakologiczne: polega na przyjmowaniu np. leków hormonalnych (np. androgenów) oraz inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 i innych,
terapia lekami podawanymi w postaci iniekcji (wstrzyknięć) w ciała jamiste prącia: zastrzyk musi być wykonywany przed każdym stosunkiem,
psychoterapia: stosowana jest zarówno w leczeniu impotencji fizycznej, jak i psychicznej, polega na stosowaniu metod terapii z udziałem partnerki lub partnera; psychoterapia indywidualna jest zalecana osobom, których impotencja ma podłoże w zahamowaniach, traumatycznych przeżyciach lub zaburzeń psychicznych np. nerwic,
leczenie naturalne impotencji: polega na stosowaniu ćwiczeń (np. jogi, tantry), ziół i zabiegów medycyny niekonwencjonalnej, np. akupunktury, masaży,
leczenie chirurgiczne: chirurgia naczyniowa, hydrauliczne protezy prącia oraz implanty prącia w formie sztywnych lub półsztywnych pałeczek.

W celu umówienia się na konsultację u androloga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny