Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar132018

13 Mar 2018

Czym są żylaki powrózka nasiennego

Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie żył splotu wiciowatego, który bierze początek z żył mosznowych. Naczynia te biegną wzdłuż powrózka nasiennego, a następnie tworzą żyłę jądrową. Żylaki powrózka nasiennego występują głównie u młodych mężczyzn. Są jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności.
Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na ich stopień zaawansowania. Wyróżniamy zatem:

  • I stopień: żylaki są na początku malutkie i właściwie nie wyczuwalne, nawet podczas badania. Można je zauważyć dopiero w pozycji stojącej, szczególnie gdy napinamy mięśnie brzucha.
  • II stopień: żylaki stają się większe i chociaż nie są jeszcze dobrze widoczne, to można je zlokalizować przez badanie palpacyjne. Podczas napinania mięśni znacznie się powiększają.
  • III stopień: żylaki są widoczne i duże, nie ma problem z ich rozpoznaniem.

Żylaki powrózka nasiennego – jakie są przyczyny?

Pierwotne żylaki powrózka mają podłoże genetyczne. Często jest to wada żył jądrowych, co jest wynikiem wadliwej zastawki bądź jej całkowitego braku. Prowadzi to do znacznego pogorszenia się jakości nasienia. Przyczyną wtórnych żylaków jąder może być wysokie ciśnienie krwi, charakterystyczne w zespołach uciskowych żył. Zmiany na worku mosznowym mogą się także pojawiać na skutek występowania tętniaka aorty brzusznej, chłoniaka czy zespołu dziadka do orzechów, czyli ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę górną krezkową.

Żylaki powrózka nasiennego – jakie są objawy?

Zazwyczaj u znacznej większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie dają w ogóle żadnych objawów i są one wykrywane zwykle przypadkiem w czasie badania urologicznego lub też wykonywania usg jader. Czasami zdarza się, że w sytuacji, kiedy żylaki powrózka nasiennego są już dość mocno zaawansowane, mężczyźni zaczynają zgłaszać uczucie dyskomfortu, ciężaru i bólu w okolicy moszny lub pachwiny. Dolegliwości te zazwyczaj nasilają się w czasie długotrwałego stania lub długotrwałego chodzenia, mogą też zwiększać się w czasie wzwodu członka, jak również z pozycji leżącej. Zdarza się, że mężczyźni, u których doszło do powstania żylaków powrózka nasiennego, zgłaszają  też nadmierne ucieplenie moszny, czasami opisują również uczucie "palenia" w jądrach. Zdarza się, że mężczyźni sami stwierdzają u siebie "guzki" w jądrach, co jest powodem zgłoszenia się ich do poradni urologicznej. Zdarza się też, że powodem zgłoszenia się mężczyzny do lekarza urologa jest niepłodność mężczyzny. Wiele par starając się o dziecko, po nieudanych próbach poczęcia, zaczyna się diagnozować. Zwykle pierwsza bada się kobieta i jeśli u niej lekarz ginekolog nie stwierdzi żadnych powodów, dla których nie może ona zajść w ciąże, do specjalisty zgłasza się mężczyzna. Wtedy to bardzo często okazuje się, że przyczyną problemów są żylaki powrózka nasiennego, które zaburzają płodność mężczyzny. Można zatem śmiało stwierdzić, że jednym z objawów żylaków powrózka nasiennego jest też męska niepłodność. 

Żylaki powrózka nasiennego – jak wygląda diagnoza i leczenie?

Pierwszy etap diagnostyki żylaków powrózka nasiennego stanowi wizyta u urologa, androloga. Lekarz wykonuje badanie palpacyjne – dotyka jąder i wzrokowo ocenia żylaki. Żylaki powrózka nasiennego często dotykają młodych chłopców, a ich rozpoznanie jest możliwe podczas wykonywania badania fizykalnego. Z reguły żylaki powrózka u mężczyzn nie dają wyraźnych objawów. Ich pojawienie się może wiązać się z odczuwaniem uczucia ciężkości w mosznie, tępym bólem jąder, ciągnącym bólem w pachwinie, lekkim powiększeniem lub obrzmieniem moszny, dyskomfortem w okolicach moszny i ociepleniem moszny, a także bólem odczuwanym w czasie wzwodu. Ponadto, żylaki powrózka nasiennego mogą zaburzać płodność, dlatego czasami diagnozowane są w sytuacji leczenia się mężczyzny z powodu niepłodności.
Wskazuje się na to aby pacjent powinien być badany w ciepłym pomieszczeniu zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Jedno z jąder jest często obniżone i ułożone poziomo, a żyły nad nim wyczuwane są dotykiem. Lekarz urolog, androlog ocenia również wielkość i konsystencję jąder. Rozmiar jąder określany jest za pomocą orchidometru lub przez zastosowanie USG.
Żylaki powrózka nasiennego  leczy się operacyjnie. Z wielu metod chirurgicznych najczęściej stosowane jest pozaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej w jej środkowym odcinku, tzw. metoda Bernardiego, niekiedy wspólnie z tętnicą jądrową, tzw. metoda Palomo. Operację przeprowadza się również laparoskopowo. Zabieg przeprowadzany jest w narkozie albo znieczuleniu. W celu zmniejszenia opuchlizny w okolicy jąder można przykładać lód.

W celu umówienia się na konsultację u androloga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny