Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz042018

04 Wrz 2018

Czy bieganie ma wpływ na raka piersi?

Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego i jako taki jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Wśród nich dużą grupę stanowią odmiany złośliwe, powodujące pomnażanie komórek rakowych. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, co z kolei daje szanse na całkowite wyleczenie.
Zmiany nowotworowe u chorych mających rak piersi mogą występować w przewodach mlecznych lub w zrazikach czyli komórkach odpowiedzialnych za produkcję mleka. To główne rodzaje raka piersi stanowiące największą liczbę wykrywanych złośliwych guzów piersi. Zdarzają się jednak i inne, rzadkie odmiany tej choroby. Bardzo ważną informacją jest też określenie czy mamy do czynienia z rakiem przedinwazyjnym (in situ) czy takim, który już zaczął się przemieszczać do innych tkanek (inwazyjny). Rak piersi in situ daje większe szanse na wyzdrowienie. W przypadku każdego złośliwego guza piersi powinny być też oznaczone następujące parametry: status receptora HER-2 oraz status receptorów ER (estrogenowych) i PR (progesteronowych).
Profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych (tzw. skreening), czyli wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby oraz na prowadzeniu aktywnych działań w celu jak najwcześniejszego wykrycia nowotworu (profilaktyka wtórna).
Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Im mniejszy guz czy wykryta zmiana w piersi niewyczuwalna badaniem ręcznym, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jest to rak o typie przedinwazyjnym (czyli nie dającym przerzutów). Także w przypadku, gdy zostanie wykryty rak inwazyjny, im jest on mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych, a możliwości wyleczenia są większe.

Jaki ma wpływ bieganie na chorych mających rak piersi?

Trening fizyczny odgrywa ważną rolę w rehabilitacji nowotworowej. Aby to udowodnić naukowcy zbadali jak bardzo intensywny wysiłek fizyczny jest potrzebny do osiągnięcia maksymalnych korzyści rehabilitacyjnych.
Celem badaczy było porównanie dokładności i efektów czterech różnej intensywności ćwiczeń fizycznych i ich wpływu na rehabilitacje raka piersi. W badaniu wzięło udział 10 zdrowych i 10 chorych osób, które niedawno zakończyły chemioterapię i przeżyły. Naukowcy podczas eksperymentu badali: szybkość metabolizmu, akcję serca, tętno oraz subiektywną ocenę intensywności wysiłku. Podczas 10-minutowych biegów na bieżni zmierzono poziomy pułapu tlenowego.
Z oczywistych względów zdrowi pacjenci mieli lepsze wyniki niż chorzy. Jednocześnie, przyrosty w fizyce ciała były również lepsze u zdrowych. U chorych zanotowano także oprócz poprawy fizycznej i wzmocnieniu organizmu lepsze samopoczucie psychiczne. Wiadome jest, że dzięki lepszemu samopoczuciu walka z nowotworem jest prostsza. Wiadomo, że chemioterapia bardzo wyczerpuje człowieka. Dlatego ćwiczenia fizyczne są w stanie pomóc choremu wrócić do formy.

Czy intensywny trening jest wskazany?

Okazało, się że intensywny wysiłek fizyczny przyniósł tylko nieznacznie lepsze rezultaty w testach wydolności i akcji serca. Przyczynił się on jednak do większego zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu wśród chorych. Dlatego naukowcy jako najlepszą formę rehabilitacji uznali lekki trucht, a nie np. intensywny trening interwałowy. Dzięki zaaplikowaniu mniejszej dawki treningowej badaczom udało się zbliżyć stan psychoruchowy pacjenta do stanu sprzed chemioterapii.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny