Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sty242018

24 Sty 2018

Choroba Perthesa najczęściej dotyka dzieci

Jaką chorobą jest choroba Perthesa?

Choroba Perthesa to bardzo rzadkie schorzenie ortopedyczne, które głównie pojawia się u dzieci. To długo trwająca choroba z ciężkimi objawami. Liczne konsekwencje z nią związane oraz sam jej przebieg powodują, że jest wyjątkowo trudna do leczenia. Atakuje znacznie częściej chłopców niż dziewczynki.
Choroba Perthesa inaczej jest określana jałową martwicą głowy kości udowej lub osteochondrozą młodzieńczą głowy kości udowej. Jest to schorzenie okresu dzieciństwa, które dotyka stawu biodrowego. Nie ma jednej bezpośredniej przyczyny choroby, jednak specjaliści podkreślają wpływ wad istniejących w strukturze naczyń krwionośnych. Jałowa martwica głowy kości udowej występuje u osób mających odmienną budowę oraz unaczynienie nasady kości udowej, co powoduje słaby przepływ krwi w aktywnych metabolicznych elementach kości udowej odpowiedzialnych za wzrost względem długości.

Choroba Perthesa - jakie są przyczyny choroby Perthesa?

Choroba Prthesa spowodowana jest anomaliami naczyń krwionośnych, które znajdują się w sąsiedztwie kości udowej. Na schorzenie mogą mieć również wpływ zaburzenia hormonalne. Są to jednak domniemane przyczyny choroby, gdyż naukowcy stale badają czynniki powodujące martwice.
Czynniki, które zwiększają podatność zapadnięcia na chorobę w wieku głównie dziecięcym to:

  • nadwaga,
  • przyśpieszony, nagły wzrost,
  • przyjmowanie leków sterydowych,
  • dysplazja stawu biodrowego przebyta w wieku niemowlęcym.

Choroba Perthesa - jakie są objawy choroby Perthesa?

Dominującym objawem choroby Perthesa jest utykanie, które często poprzedza dolegliwości bólowe, a które zazwyczaj jest zupełnie ignorowane przez dziecko. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, inne objawy mogą być bardziej lub mniej intensywne:

  • ból w pachwinie, rzadziej w bocznej okolicy biodra lub w stawie kolanowym – dziecko może się skarżyć na ból o różnym stopniu nasilenia, a w niektórych przypadkach ból może w ogóle nie występować,
  • ból w stawie kolanowym może być jedynym objawem choroby i naprowadzać diagnostykę w kierunku schorzeń stawu kolanowego,
  • charakterystyczne jest ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym,
  • symptomy miejscowego stanu zapalnego, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe ocieplenie skóry w okolicy biodra są zdecydowanie rzadsze,
  • ograniczone odwodzenie i rotacja nogi,
  • wyszczuplenie pośladka po stronie chorego stawu,
  • u starszych dzieci, w przypadku dłużej trwającej choroby i wypadnięcia głowy kości udowej z panewki, może nastąpić nawet skrócenie długości względnej chorej nogi.

Choroba Perthesa - jak przebiega diagnostyka choroby Perthesa?

Należy pamiętać, że do rozpoznania  choroby Perthesa praktycznie w ogóle nie są przydatne badania laboratoryjne, bowiem zarówno morfologia, jak i poziom OB i badanie ogólne moczu przez cały okres trwania choroby nie wykazują żadnych odchyleń od stanu prawidłowego. Niewątpliwie bardzo przydatnym badaniem jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, na którym lekarz ortopeda jest w stanie stwierdzić zmiany charakterystyczne dla jałowej martwicy głowy kości udowej. Bardzo wartościowym badaniem pomocniczym w diagnostyce choroby Perthesa jest też rezonans magnetyczny oraz scyntygrafia kostna, która w okresie niemym radiologiczne pozwala wykryć obszar niedokrwienia w obrębie nasady i przynasady kości udowej przez uwidocznienie miejsc upośledzonego wychwytu znacznika promieniotwórczego. Z badań nieinwazyjnych na szczególną uwagę zasługuje również badanie usg, szczególnie we wczesnym okresie jałowej martwicy głowy kości udowej. Badanie usg umożliwia bowiem stwierdzenie obecności wysięku w stawie biodrowym, ocenę konturu chrzestnej nasady kości udowej, a także zmian toczących się w okolicy przynasad. W późniejszym zaś okresie czasu choroby Perthesa badanie usg pozwala stwierdzić zmiany zachodzące podczas odbudowy martwiczo zmienionej nasady kości udowej, co umożliwia istotne ograniczenie liczby badań radiologicznych. 

Choroba Perthesa – jak przebiega leczenie choroby Perthesa?

Leczenie choroby Perthesa uzależnione jest przede wszystkim od stopnia rozwoju choroby.
Najczęściej zalecane jest stałe odciążenie uda na okres nawet kilku lat w postaci gipsu biodrowego, łuski biodrowej lub tzw. aparatu „Thomasa”.
Ważnym jest równiez stała rehabilitacja i regularne ćwiczenia.
W tym:

  • fizjoterapia ( w szczególności laser punktowy i magnetronik),
  • ćwiczenia bierne,
  • ćwiczenia czynne w odciążeniu.

W wielu przypadkach prowadzone jest również leczenie ułożeniowe z wyciągiem pośrednim, mające na celu  likwidację przykurczów i zaników mięśniowych.
W przypadku, kiedy fizjoterapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów lub choroba jest mocno posunięta, wskazanym będzie leczenie operacyjne w postaci osteotomii szpotawiającej, a także osteotomia Saltera.

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny